Zielone ABC: Segreguj z głową!

Witamy ponownie w Zielonym ABC. Dziś zapraszamy do lektury artykułu poświęconego śmieciom, czyli problemowi, z którym musimy się mierzyć na co dzień i który staje się coraz bardziej poważny nie tylko w Polsce i na całym świecie. Dowiecie się m.in. jak z nim skutecznie walczyć, jak prawidłowo segregować odpady, a także czym jest recykling i biodegradacja. 

Czym jest recykling?

Najprościej rzecz ujmując recykling to czynności i procesy, zmierzające do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów komunalnych, przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym. Jego podstawą jest właściwa selekcja odpadów, a następnie ich przetworzenie na nowe produkty i wykorzystanie w maksymalnym stopniu. Surowiec odzyskuje się możliwie wielokrotnie, przerabiając go ponownie po każdym kolejnym wykorzystaniu, do momentu aż straci swój potencjał. Materiał, który po przetworzeniu można wykorzystać ponownie nazywamy surowcem wtórnym.

Recykling sprawia, że odpady stają się z powrotem wartościowe i zamiast trafić na składowisko, przekształcają się w surowce do produkcji nowych materiałów. Celem recyklingu jest oszczędność energii oraz ochrona dóbr naturalnych. Surowce wtórne przetwarza się po to, by ograniczyć eksploatację surowców pierwotnych, nieodnawialnych (np. ropy naftowej), których ziemskie zasoby gwałtownie się kurczą.

Recykling to także pewna idea, zgodnie z którą konsument dba o środowisko już w momencie robienia zakupów. Realizuje się ją poprzez kupowanie produktów w opakowaniach biodegradowalnych, nieużywanie foliowych reklamówek i opakowań jednorazowego użytku. Na wielu produktach możemy obecnie znaleźć znaczek recyklingu, co znacznie ułatwia ich klasyfikację. Kolejny ważny moment w codziennym, indywidualnym recyklingu to domowa segregacja śmieci, mająca na celu oddzielenie surowców od resztek jedzenia i wrzucenie ich do przeznaczonych ku temu pojemników.

Niesegregowanie śmieci skutkuje podniesieniem opłat za tę usługę. Poza tym jednak, przemawiającymi do wyobraźni plusami segregacji oraz minimalizacji odpadów są:

redukcja zanieczyszczeń, w tym zanieczyszczeń powietrza, a co za tym idzie pozytywny wpływ na zdrowie człowieka i stan przyrody,

zmniejszenie ilości zalegających śmieci, a tym samym zmniejszenie ilości składowisk (im więcej odpadów wejdzie do ponownego obiegu i staną się użyteczne, tym mniej przestrzeni zajmować będą wysypiska śmieci),

ograniczenie ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych,

zwiększona ochrona surowców naturalnych (np. dzięki recyklingowi papieru, zmniejsza się skala wycinki drzew).

Czym jest biodegradacja?

Jest to proces biochemicznego rozkładu odpadów poprzez grzyby, bakterie oraz warunki atmosferyczne. Biodegradacji ulegają takie odpady jak gałęzie, patyki, liście, skoszona trawa, odpadki roślinne, obierki po owocach i warzywach, skorupki po jajkach, a także fusy po kawie czy herbacie. Z takich odpadów powstaje nam kompost, czyli naturalny nawóz. Każdy z nas może mieć taki kompostownik zarówno w przydomowym ogródku czy na ogródku działkowym.

Co wiesz o przetwarzaniu?

Codzienna segregacja odpadów to podstawa działań z zakresu recyklingu, czyli takiego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają nowe przedmioty. Celem recyklingu jest ochrona środowiska, minimalizacja zużycia surowców naturalnych oraz ograniczenie ilości składowisk śmieci.

Czy wiesz, że…

…plastikowa butelka porzucona w lesie rozkłada się w ziemi po 500 latach, guma do żucia – po 5 latach, a niedopałek papierosa – po 2 latach

…aby wyprodukować jedną tonę papieru, trzeba ściąć około 17 drzew

…każda wprowadzona ponownie do obiegu butelka szklana to oszczędność energii w takiej ilości, jaka potrzebna jest, by stuwatowa żarówka mogła świecić przez 4 godziny

…około 2 miliony ptaków i ssaków wodnych ginie po połknięciu plastikowych odpadów, jakie znajdują się w morzach i oceanach

Recykling pozwala uniknąć tych i innych katastrofalnych zjawisk zagrażających środowisku naturalnemu dzięki ponownemu przetworzeniu w procesie produkcyjnym, tak, aby uzyskać materiał o przeznaczeniu pierwotnym lub innym.

Mniej znane fakty

• z 35 butelek PET można wyprodukować jedną bluzę polarową, wyprodukowanie puszki z przetworzonego metalu to oszczędność 96 procent energii, zmniejszenie zanieczyszczenia wody o 97 procent oraz ograniczenie zużycia surowców naturalnych (boksytu)
• oddając 60 kg makulatury do ponownego przetworzenia, można uratować przed ścięciem jednego drzewo
• szkło można przetapiać dowolną ilość razy bez pogarszania się jego jakości, dzięki czemu oszczędza się energię
• z 600 puszek aluminiowych można zrobić rower
• z trzech puszek aluminiowych można wykonać oprawki do okularów
• osad ściekowy może stać się ważnym składnikiem materiału, z którego powstają cegły
• ze starych ubrań powstają włókna, z których wyrabiane są maty pod autostrady lub wygłuszające do samochodów

Artykuł przygotowany w ramach regionalnego cyklu edukacyjnego „Zielone ABC”, finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dodaj komentarz