Zatrważające wyniki przekroczeń arsenu

Wymiana pieców szybowych na technologię pieców zawiesinowych miała poprawić jakość powietrza w Głogowie, jednak tak się nie stało. Stężenie arsenu jest wciąż zatrważająco wysokie. Przedstawiciele KGHM nie są w stanie wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje.

Sprawa arsenu wywołała burzliwą dyskusję podczas sesji rady miejskiej. Najnowsze badania wskazują, że jego stężenie w powietrzu wciąż jest bardzo wysokie.

– Oczekiwaliśmy, że bieżący rok będzie rokiem, kiedy stężenie metali ciężkich w naszym powietrzu będzie spadać, a niestety tak się nie stało – mówił Piotr Poznański, zastępca prezydenta Głogowa.

Łucja Strzelec z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przedstawiła badania jakości powietrza. Wynika z nich, że stężenie arsenu w 2016 roku na terenie Głogowa wynosiło 12 ng/m3, a dopuszczalna norma wynosi 6.

Głównym źródłem emisji metali ciężkich do powietrza jest KGHM. Kombinat w ostatnich latach przeznaczył trzy miliardy złotych na nowoczesne technologie, które miały doprowadzić do obniżenia zanieczyszczeń i metali ciężkich emitowanych do powietrza. Między innymi w tym celu wymieniono w Hucie piece szybowe na zawiesinowe.

– Ja osobiście nie rozumiem i nie potrafię wytłumaczyć dlaczego wskaźniki arsenu powędrowały w górę, pomimo wymiany pieców. Mogę tylko zapewnić, że nie zasypiamy gruszek w popiele i opracowujemy nowe metody – tłumaczył Marian Knop, główny inżynier ochrony środowiska w Hucie Miedzi Głogów.

Prezentacje i wystąpienia prelegentów wywołały duże poruszenie wśród radnych.

– Mam wrażenie, że żyjemy w dwóch różnych światach. Dla Państwa to są słupki i statystyki, a dla mieszkańców Głogowa to sprawa życia i zdrowia. To jest porażające co się dzieje w tym mieście. Skąd tyle chorób, które rosną lawinowo –  pytał radny Sławomir Majewski.

Radni oczekują od KGHM-u konkretnych planów i działania w tej sprawie. Chcą także konkretnej pomocy dla mieszkańców, szczególnie tych, u których poziom arsenu w organizmie będzie przekroczony. Przypomnijmy, od początku września do końca listopada trwają badania mieszkańców Głogowa na zawartość arsenu. Przebadanych zostanie  dwa tysiące osób. Wyniki będą znane w połowie grudnia.

Dodaj komentarz