Opublikowany: wt, Lip 17th, 2018

Zatroszczyli się o polskie groby w ukraińskiej Sławucie (FOTO)

Kwestowali w parafiach, pukali do drzwi sponsorów i oszczędzali. Dzięki temu, po długich przygotowaniach, podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze wybrali się do miejscowości Sławuta na Ukrainie, by wziąć udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Jaworska wyprawa w celu ratowania zabytków i porządkowania polskich grobów zorganizowana została po raz drugi. Młodym wolontariuszom towarzyszyły inne grupy z Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

– Na miejscu czekali na nas znajomi z ubiegłego roku, przedstawicielki Związku Polaków na Ukrainie – Larysa Cybula i Oksana Kocerbluk. Jeszcze tego samego dnia odwiedziliśmy Dom Polski, do którego przywieźliśmy polskie książki, albumy oraz upominki i prezenty dla naszych rodaków – relacjonuje kierownik wyprawy, dyrektor MOW Mariusz Barański.

Przez dwa tygodnie uzbrojeni w kosy spalinowe i grabie sprzątali zaniedbane polskie cmentarze, odnawiali pomniki i groby. Podczas pracy odwiedzali ich miejscowi Polacy i częstowali lokalnymi przysmakami. Popołudniami był czas na spacery po Sławucie i zwiedzanie miasta, a także na oglądanie meczów mundialowych.

W niedzielę uczestniczyli całą grupą w nabożeństwie w kościele pw. św. Doroty.

– Proboszcz Jan Szańca w pięknych i życzliwych słowach powitał gości z Jawora, składając serdeczne podziękowania za naszą pracę na rzecz lokalnej, polskiej społeczności. W dalszej części ceremonii wspólnie z wiernymi modlił się za nasz trud w Sławucie i szczęśliwy powrót do domu. Po uroczystościach kościelnych podchodzili do nas Polacy, witając się z nami i pytając o Polskę i Jawor. Na ich twarzach widać było wielką życzliwość i radość z naszego przyjazdu – wspomina dyrektor Barański, który składa jednocześnie podziękowania księżom proboszczom z jaworskich parafii, którzy umożliwili wolontariuszom kwestowanie przed wyjazdem. Tak zebrano w sumie blisko 6 tys. zł, które następnie zostały wpłacone na konto Fundacji Studio Wschód, organizującej wyjazd wolontariuszy na Ukrainę.

– Dziękujemy wszystkim jaworzankom i jaworzanom, którzy wsparli nas finansowo. Kwestowaliśmy także w parafii pw. św. Trójcy w Paszowicach. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za pomoc, dzięki której mogliśmy wyjechać i pracować na Kresach Wschodnich – dodaje koordynator wyjazdu.

Na zdjęciach: mogiły w Sławucie, Równym i Annopolu oraz cmentarz Orląt we Lwowie (fot. uczestnicy wyprawy)

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..