Zamieszanie w urzędach, CEPiK nie działa

Miało być szybciej, a wyszło jak zwykle: zamiast efektywnej bazy informacji Ministerstwo Cyfryzacji zafundowało nam chaos i zamieszanie. Wczoraj wdrożono nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK 2.0, który miał pomóc m.in. w sprawniejszej rejestracji pojazdów. Kierowcy, którzy chcą zarejestrować pojazdy, czekają w długich kolejkach, a potem… odchodzą z kwitkiem. Taka sytuacja jest w całej Polsce.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, CEPiK został wczoraj uruchomiony w całej Polsce. Miał on zapewnić łatwiejszy i szerszy dostęp do bazy danych o pojazdach, a jedna z ważniejszych zmian dotyczy przeglądów, za które trzeba zapłacić z góry, czyli jeszcze przed oględzinami auta. Wynik takiego przeglądu, zarówno pozytywny, jak i negatywny, zostanie automatycznie wprowadzony do bazy danych, co ma eliminować z ruchu drogowego pojazdy w złym stanie technicznym. Nowy system nie działa jednak jak należy.

– Robimy co w naszej mocy, żeby skutecznie rejestrować pojazdy i wykonywać wszystkie czynności z tym związane, lecz nowy system CEPIK znacznie nam to utrudnia. Zdarza się, że po wpisaniu numerów rejestracyjnych wyskakują nam dane zupełnie innego pojazdu albo system w ogóle nie podaje nam żadnych danych. W takiej sytuacji nie da się skutecznie zarejestrować pojazdu. Mamy nadzieję, że problem zostanie szybko rozwiązany, a my będziemy mogli kompleksowo obsługiwać mieszkańców – mówi Beata Rybicka, kierownik Biura Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lubinie.

W lubińskim urzędzie jest dziś tłoczno, niektórzy kilka razy podchodzą do okienka i próbują raz jeszcze zarejestrować swój pojazd. Niestety, niektórzy i tak muszą odejść z kwitkiem. Problem dotyczy całej Polski. Biura komunikacji w innych miastach mają te same problemy co w Lubinie, a niektóre nawet zostały całkowicie zamknięte aż do momentu rozwiązania problemów z systemem.

– Jeśli ktoś może wstrzymać się przez kilka dni z rejestracją pojazdu czy wyrobieniem wtórnika dowodu rejestracyjnego lub jego wymianą, to prosimy żeby poczekać, aż CEPiK zacznie działać jak należy. W tej chwili sami nie wiemy, kiedy problem zostanie rozwiązany, ale mamy nadzieję, że jak najszybciej – dodaje Beata Rybicka.

Problemy z połączeniem z systemem mają też stacje diagnostyczne, które nie mogą przeprowadzić badań pojazdów.

Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie internetowej uspokaja: „Informujemy, że od 13 listopada br. działa nowa Centralna Ewidencja Pojazdów. Aktualnie system jest w fazie stabilizacji. W trybie całodobowym działa Zespół Wdrożeniowy, który natychmiast reaguje na sygnały o problemach z działaniem funkcji systemu czy realizacją procesów. Specjaliści Centralnego Ośrodka Informatyki, Ministerstwa Cyfryzacji, starostw oraz innych partnerów na bieżąco monitorują sytuację i analizują każde zgłoszenia”.

Do wczorajszego południa w bazie CEPiK zapisanych było blisko 10 tys. dowodów rejestracyjnych, 10,5 tys. informacji o wynikach badania technicznego i około 3,6 tys. czasowych pozwoleń na użytkowanie pojazdu.

Szczegółowe informacje na temat bazy znajdują się na jej stronie internetowej: www.cepik.gov.pl.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..