Zakwitły kasztany, ruszyły matury – także w Lubinie

Na ławce czarne długopisy, niekiedy szczęśliwy talizman i dużo emocji – dziś ruszyły matury. Jedni się denerwują, inni do egzaminu podchodzą ze spokojem.

Egzamin pisemny z języka polskiego rozpoczął maturalny maraton. Maturzyści właśnie mierzą się z językiem ojczystym – o godzinie 9.00 piszą podstawę, o godzinie 14.00 – rozszerzenie. Ci, którzy zadeklarowali chęć zdawania obu poziomów – wyjdą ze szkoły dopiero po 17.00.

– Chciałabym „Dziady część III” – mówiła jeszcze przed egzaminem jedna z uczennic. – Możliwe, że dadzą coś patriotycznego. W końcu mamy rok stulecia odzyskania niepodległości i dużo dzieje się w tym temacie – dodaje jej koleżanka. – A może właśnie chcą wszystkich przechytrzyć i dadzą coś zupełnie innego? – sprzeczają się przed salą uczniowie. Są jednak zgodni co do jednego. – Musimy przebrnąć ten dzień, bo przed nami jeszcze kilka egzaminów – opowiadają, po czym rozchodzą się do sal.

W I Liceum Ogólnokształcącym do matury z języka polskiego przystępują 192 osoby. Chęć pisania egzaminu rozszerzonego zadeklarowało 78 osób. – Myślę, że nasi uczniowie są dobrze przygotowani do matury – mówi Józef Marciniszyn, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. – Wszystkie arkusze są już rozdane, uczniowie są w salach razem z komisją. Liczę, że młodzież się nie denerwuje. Od czasów nowej matury nie było przypadku oblania egzaminu z języka polskiego – uśmiecha się dyrektor.

Jedni majówkę spędzili na leniuchowaniu, inni przeglądali po raz ostatni notatki. Dziewczyny Ola, Magda i Aneta, o język polski są raczej spokojne, bo powtarzały do samego końca. – Przygotowywaliśmy się chyba jak wszyscy. Czytając lektury, a na końcu bazując na opracowaniach.

– Przede mną ciężki dzień – zdaję i podstawę i rozszerzenie. Denerwuję się, ale przygotowywałam się sumiennie – mówi Ola. – Ja zdaję i rozszerzony polski i jeszcze rozszerzoną matematykę – dopowiada Magda.

A jakie plany mają dalej? – Wrocław, Poznań – wyliczają Aneta i Magda.

Niektórzy plany mają już konkretne. – Jestem humanistką i zastanawiałam się nad psychologią – mówi Aleksandra. Laura wybrała oryginalnie – składam papiery na kryminologię sądową. Inni uczniowie wspominają o prawie i kosmetologii.

Maturzyści muszą zdać egzamin maturalny z trzech przedmiotów obowiązkowych – języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Chętni deklarują zdawanie przedmiotów dodatkowych, które nie są obowiązkowe.

W Lubinie do egzaminu dojrzałości podchodzi dziś 746 absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Podobnie jak w roku ubiegłym, egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, „nowej” i „starej”. W Polsce mamy około 272 600 maturzystów zdających nową maturę i około 1 700 osób zdających starą.

Język polski, rozpoczął się nietypowo, bo w piątek. W poniedziałek, 7 maja, uczniowie zmierzą się z matematyką, a w środę z językiem obcym. Tegoroczne matury potrwają od 4 do 25 maja. Ostatni egzamin pisemny wypada 23 maja, ostatni egzamin ustny – 25 maja. Część ustna egzaminu maturalnego przeprowadzana będzie w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Fot. K. Skoczylas

Dodaj komentarz