Opublikowany: czw, Lip 11th, 2019

Nie zadbali o bezpieczeństwo na budowie, przez co zginął człowiek

Bez umowy, przeszkolenia i zabezpieczeń pracował na budowie 47-letni Ukrainiec Antin Y. Mężczyzna spadł z czwartego piętra i zginął. Lubińska prokuratura oskarżyła o niedopełnienie obowiązków i nieumyślne spowodowanie śmierci pracownika właściciela zakładu robót ogólnobudowlanych Zenona O. oraz kierownika budowy Piotra B. Do sądu właśnie trafił akt oskarżenia w tej sprawie.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło 13 marca tego roku na budowie bloku przy ulicy Kruczej. Antin Y. na czwartym piętrze murował tego dnia kominki. Paleta z bloczkami znajdowała się na balkonie. Mężczyzna chodził więc po materiały. W pewnym momencie spadł na ziemię i zginął na miejscu.

– Jak wynika z ustaleń śledztwa, pokrzywdzony pracownik nie miał zawartej z oskarżonym Zenonem O. (właściciel zakładu robót ogólnobudowlanych – przyp. red.) żadnej umowy o pracę. Zenon O. dopuścił go do pracy na wysokości bez przeszkolenia z zakresu BHP, bez środków indywidualnej ochrony w postaci szelek i kasku oraz bez badań lekarskich – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Pokrzywdzony ten miał zdiagnozowana chorobę, która podczas przeprowadzonych badań lekarskich mogłaby stanowić przeszkodę do podjęcia pracy na budowie. Na czwartym piętrze budynku, na którym mężczyzna pracował, otwór balkonowy nie był zabezpieczony balustradami. Oskarżony ten nie powiadomił też Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie o podjęciu pracy przez cudzoziemca, do czego był zobowiązany – dodaje prokurator.

Zaś kierownika budowy Piotra B. prokurator oskarżył o umyślne niedopełnienie obowiązków z zakresu BHP przez nierzetelne i nienależyte nadzorowanie procesu budowlanego oraz narażenie w ten sposób pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Piotr B. nie wstrzymał bowiem prac budowlanych, choć otwory balkonowe nie były zabezpieczone.

Ani Zenon O, ani Piotr B. nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Pierwszemu z nich grozi kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat, zaś drugiemu do trzech lat.

Podziel się
Tagi

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..