Zaczynamy długi sierpniowy weekend – pod okiem policji

W całym kraju zaczyna się policyjna akcja „Sierpniowy weekend”. Do 15 sierpnia pojawi się więcej patroli, nie tylko na drogach. 

Zarówno nad bezpieczeństwem kierowców, jak i pieszych będą czuwać funkcjonariusze ruchu drogowego. W wielu miejscach pojawią się dodatkowe patrole policji, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz ręczne mierniki prędkości.

Mundurowi szczególną uwagę będą zwracali przede wszystkim na nietrzeźwych kierowców, przekraczanie dopuszczalnej prędkości, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, pasy bezpieczeństwa, a także na kierowców przewożących dzieci bez specjalnych fotelików. Podróżujący powinni również pamiętać, że cały rok mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania, nie tylko nocą.

– Bezpieczeństwo na drodze to także odpowiedni styl jazdy i rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na jezdni. Ale najważniejszym czynnikiem jest sam kierujący, który powinien być przede wszystkim trzeźwy – uważa sierżant sztabowy Jagoda Ekiert z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Od dziś przez najbliższe pięć dni policja w całym kraju w trosce o bezpieczeństwo podróżujących będzie prowadzić wzmożone działania pod kryptonimem „Sierpniowy weekend 2017”.

Wolne dni to także czas, gdy często ogarnia nas szaleństwo zakupów. To z kolei doskonała okazja dla złodziei, którzy w zatłoczonych sklepach perfekcyjnie potrafią wykorzystać nasze roztargnienie. Zwykle wcześniej wybierają swoją ofiarę. Obserwują ją przez pewien czas i patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko i przypadkowo dotykają. Sprawdzają tym samym czy jest „elektryczna”, tzn. czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni.

– Chowajmy pieniądze do wewnętrznych kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel czy telefon komórkowy do reklamówki, torebki lub plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą – radzi Jagoda Ekiert. – Gdy jedziemy na zakupy, zostawiamy auto na parkingu, włączamy alarm, chowamy kluczyki… właśnie, gdzie my je chowamy? Najczęściej do zewnętrznej kieszeni kurtki, czy marynarki. Następnie robimy zakupy, wracamy i okazuje się, że naszego samochodu nie ma. Sięgamy do kieszeni po kluczyki i… ich także nie ma. W ten sposób działają grupy złodziei kieszonkowych – zwraca uwagę policjantka. 

Wyjeżdżając na urlop powinniśmy też szczególnie pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu domu przed kradzieżą. O tym, że włamywacze nie śpią i jak możemy się przed nimi uchronić, pisaliśmy tutaj.

Dodaj komentarz