Zachęcają do badań, póki nie ma kolejek

Do końca lipca – bez kolejek – w laboratorium Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych można zrobić badania na obecność pasożytów. To ważna informacja przede wszystkim dla tych rodziców, których dzieci pójdą do żłobka lub przedszkola. Chodzi o owsicę.

W ocenie specjalistów 20 proc. dzieci jest zarażonych tą chorobą, dlatego tak ważne jest zachowanie codziennej higieny, a także regularne zgłaszanie się na badania.

– Owsiki były, są i będą – mówi Elżbieta Minko, kierownik laboratorium analitycznego w PCUZ. – Jajo tego pasożyta potrafi przeleżeć w kącie pokoju dziecięcego nawet rok. Wystarczy, że maluch bawi się na podłodze i wdycha kurz. Kolejną sprawą jest higiena, czyli każdorazowe mycie rąk wodą z mydłem po wyjściu z toalety.

Samica owsika jest biała i ma około 1 cm długości. Żyje raptem około 25 dni, ale potrafi w tym czasie złożyć ponad 10 000 jaj.

– Są one widoczne tylko pod mikroskopem – dodaje Elżbieta Minko. – Szybko wykluwają się z nich kolejne robaki, które składają jaja w okolicach odbytu dziecka. Warto obserwować kał dziecka, w którym można dostrzec małe, białe dorosłe formy pasożyta.

Aby wykonać badanie trzeba zgłosić się do laboratorium i poprosić o probówkę na owsiki. Dołączona jest do niej instrukcja, w jaki sposób należy wykonać wymaz.

Do końca lipca badania w laboratorium PCUZ można wykonać jeszcze bez kolejek. Jeżeli wykażą one owsicę, lekarz zaleci branie leków przez całą rodzinę. Aby ustrzec się przed niechcianymi pasożytami należy pamiętać o krótko obciętych paznokciach, kąpaniu codziennie dzieci, oddzielnym ręczniku dla każdego z domowników i zachowaniu szczególnej higieny w publicznych toaletach.

Fot. PCUZ

O Autorze

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..