Z Podola do Lubina (FOTO)

Pokonali 1,2 tys. kilometrów, by dziś dać koncert w Lubinie. Jednak nie jest to jedyny występ zespołu Podolski Kwiat w Polsce. W najbliższych dniach młodzi z Podola wystąpią jeszcze kilka razy w ramach trwających właśnie 16. Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej. – Ten koncert to dla naszych uczniów żywa lekcja historii, obyczajów, tradycji i kultury kresowej – mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie Dariusz Tomaszewski.

Dni Kultury Kresowej to już tradycja w naszym regionie. Ich nieodłączną częścią są koncerty zespołów i artystów z Ukrainy oraz Białorusi, które odbywają się w różnych miejscowościach na całym Dolnym Śląsku. W tym roku w Lubinie – jak co roku – odbyła się Gala Kresowa w Muzie, ale zespoły z Ukrainy udało się także ściągnąć do Zespołu Szkół nr 1.

– To jest kolejna aktywność naszych nauczycieli. I tu wielkie podziękowania dla pani Teresy Strzeleckiej i pani Aleksandry Ptasznik. A zaprosiliśmy tutaj, z okazji 16. Dolnośląskich Dni Kresowych, dwa zespoły z Podola: Podolskie Świderki i Podolski Kwiat – mówi dyrektor Tomaszewski.

Koncertu w hali przy ulicy Składowej wysłuchali uczniowie klas pierwszych, trzech klas drugich oraz jednej trzeciej.

– To nasz pierwszy koncert po przyjeździe – mówi Natalia Czajkowska, kierownik zespołów oraz prezes Centrum Kultury Polskiej im. Tymosza Padury. – Przejechaliśmy 1,2 tys. kilometrów i wczoraj wieczorem dotarliśmy do Legnicy. Przed nami jeszcze między innymi koncerty w Prochowicach i Legnicy – dodaje.

Do Polski przyjechała tylko część zespołu Podolski Kwiat. Z grupy liczącej 70 osób, dziś na scenie w hali przy Składowej wystąpiło 37 osób.

– Nasz zespół jest znany na Ukrainie jako polski zespół. Właśnie świętowaliśmy 10-lecie. Choć śpiewamy też pieśni folklorystyczne, to naszym znakiem rozpoznawczym są pieśni patriotyczne – wyjaśnia Czajkowska.

Podolski Kwiat tworzy młodzież, która uczęszcza do Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Koziatyniu, gdzie młodzi uczą się języka polskiego, historii i tradycji.

– Śpiewamy po polsku. Każda z tych młodych osób bardzo dobrze mówi po polsku. Biorą udział w olimpiadach w języku polskim – dodaje. – Na Ukrainie występujemy dosyć często. Do Polski przyjeżdżamy, gdy tylko mamy okazję. Z własnej kieszeni nie jesteśmy w stanie sfinansować takich wyjazdów. Dla nas to też okazja, żeby poznać historię Polski i dowiedzieć się więcej o kraju – podsumowuje.

Ostatni koncert w ramach tegorocznych Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej odbędzie się w niedzielę, 15 października w Legnicy.

.

Dodaj komentarz