Wyjątkowa ceramika w polkowickim Rynku (WIDEO, FOTO)

Liczącą około trzech tysięcy elementów ceramiczną mozaikę można obejrzeć dziś w polkowickim Rynku. Są m.in. kamienice, kładka, i kopalniane szyby. Każdy element został wykonany przez uczestników zajęć w pracowni ceramicznej prowadzonej przez Stowarzyszenie Charytatywne „Żyć Godnie”. Obok ekspozycji są też inne prace, także do kupienia.

– Mamy mozaikę ceramiczną, a w zasadzie kompozycję kafelek ceramicznych stworzoną przez polkowiczan – mówi Stanisław Rapczuk, koordynator Pracowni Ceramicznej. – Prawie 400 osób pracowało nad tą mozaiką od listopada. Efektem są kamieniczki i inne charakterystyczne obiekty dla Polkowic i naszego regionu.

W sumie, w utworzeniu mozaiki uczestniczyły grupy z 12 różnych instytucji, które mają zajęcia w pracowni ceramicznej. Wśród nich były maluchy z polkowickiego Przedszkola Miejskiego nr 4.

– Każde dziecko zrobiło domek, według własnego pomysłu, najpierw lepiło go, ozdabiało i szkliło – mówi Iwona Herbut z PM nr 4 w Polkowicach. – Dzieciom bardzo podobały się te zajęcia. Teraz szukają swoich domków.

Zarówno mozaika, jak i inne ceramiczne prace, które można było też kupić, wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców.

– Bardzo dobrze, że są one pokazywane na zewnątrz, w mieście – mówiła jedna z polkowiczanek.

Ceramiczna mozaika ma być w przyszłości ozdobą elewacji jednego z budynków, być może w centrum miasta. Tymczasem są już kolejne plany związane z tą działalnością Stowarzyszenia „Żyć Godnie”.

– Powstają produkty do makietki, którą promujemy na zewnątrz Polkowic – dodaje Stanisław Rapczuk. – Są to breloki do kluczy, magnesy czy doniczki, wszystko w charakterze domków i kamieniczek.

Te prace mają trafić m.in. do Korei i Włoch. Tymczasem wystawę ceramiki można będzie obejrzeć podczas Dni Polkowic, które odbędą się 16 i 17 czerwca.

Zobacz także: 

 

Fot. UR

Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. mieszkanka pisze:

    Gratulacje dla Stanisława Rapczuka! wspaniały pomysł i inicjatywa.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..