Opublikowany: wt, Kwi 16th, 2019

„Wycinka w okresie lęgowym?!” Ratusz tłumaczy

Fot. Czytelnik

Do naszej redakcji zgłosił się zaniepokojony legniczanin, którzy zauważył, że pod koniec marca przy ul. Ścinawskiej wycięto przynajmniej kilka drzew. – To wycinka w okresie lęgowym! Skandaliczne! – grzmiał oburzony. Tymczasem miejscowi urzędnicy tłumaczą, że wycinka była konieczna.

Legniczanin interweniował w sprawie wycinki, która trwała pod koniec marca. „Trudno uwierzyć, że w okresie lęgowym może dojść do czegoś takiego. Masakra” – napisał, załączając zdjęcia pni – jedynego, co pozostało po sędziwych topolach, które rosły przy Ścinawskiej.

Nasz Czytelnik słusznie wskazywał na fakt, że w Polsce od początku marca trwa sezon lęgowy ptaków. To natomiast oznacza restrykcje w kontekście wycinki drzew czy krzewów, ze względu na ochronę gatunkową. Jeśli prace następują już po 1 marca, muszą być poprzedzone przyrodniczym monitoringiem – zwłaszcza ornitologicznym.

Jak usłyszeliśmy od przedstawicieli legnickiego magistratu, wycięcie drzew przy Ścinawskiej było konieczne. Prace przeprowadziło przedsiębiorstwo, które wcześniej zgłosiło się do miasta po zgodę.

– Ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa osób i mienia, gmina wydała zezwolenie na usunięcie tychże drzew. Były one uszkodzone, miały połamane konary i niebezpieczenie pochylały się nad chodnikiem – informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. – W takich przypadkach priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo. Czasami przecież mały podmuch wiatru potrafi zwalić drzewo, a te topole były już biologicznie słabe – dodaje.

Urzędnik zaznacza, że warunkiem do wycięcia drzew była deklaracja przedsiębiorcy o przeprowadzeniu nasadzeń zastępczych. Zgodnie z tym obowiązkiem, niebawem przy Ścinawskiej ma się pojawić 20 młodych drzew.

Wskazana przez naszego Czytelnika wycinka okazała się zatem zgodna z prawem. W magistracie usłyszeliśmy jednak, że podobne sygnały od mieszkańców są niezwykle cenne dla miasta. Urzędnicy apelują zatem, by legniczanie reagowali, gdy są świadkami podobnych prac. – Zawsze należy sprawdzić czy wycinka jest uzasadniona, gdyż zdarzają się także samowole – podkreśla Rodak.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..