Wisła przegrywa w Legnicy. Koniec serii Miedzi

W meczu 17. kolejki Lotto Ekstraklasy Miedź pokonała Wisłę Kraków 2:0 (2:0). Bohaterem legniczan został Henrik Ojamaa, który otworzył wynik i miał największy udział przy drugiej bramce. Na to zwycięstwo zespół Dominika Nowaka czekał od niemal trzech miesięcy.

Choć to Wisła częściej gościła pod polem karnym przeciwnika, Miedź była dziś skuteczna. Legniczanie atakowali zdecydowanie groźniej, niemal zawsze kontratakując, co zresztą można było zauważyć już w 2. minucie. Prawym skrzydłem popędził Paweł Zieliński i zagrał w pole karne, na które wbiegał już Henrik Ojamaa. Tak padła bramka na 1:0. Trzeba zresztą zaznaczyć, że Estończyk zagrał świetną pierwszą połowę. To także po jego akcji ekipa Dominika Nowaka podwyższyła prowadzenie. W 12. min Ojamaa zbiegł z lewej strony do środka i uderzył. Piłka odbiła się od Michała Sadloka i wpadła do siatki, kompletnie myląc Mateusza Lisa.

Do przerwy krakowianie wymienili niemal dwa razy tyle podań, co Miedź. Fragmentami byli w stanie zamknąć rywala w jego szesnastce, ale wynik wciąż był dla przyjezdnych niekorzystny. Najbliżej zmniejszenia strat Wiślacy byli w 30. min, gdy Jesus Imaz ograł Kornela Osyrę i strzelił kąśliwie. Na posterunku był jednak Anton Kanibołocki.

Po zmianie stron Wisła nabrała nowych sił na sforsowanie obrony Miedzi, jednak wciąż brakowało wykończenia. Krakowianie wreszcie strzelili gola, w 69. min, jednak jego autor Dawid Kort w momencie podania był na spalonym. Wcześniej dobrą szansę zmarnował jeszcze Zdenek Ondrasek. Czech poprawił się dopiero w 87. min, ale i tym razem arbiter trafienia nie uznał.

Na to zwycięstwo legniczanie czekali od 2 września. Dzięki trzypunktowej zdobyczy ekipa Nowaka opuściła strefę spadkową. Przynajmniej do jutra, gdy swoje spotkanie rozegra tracąca do Miedzi jedno „oczko” Cracovia.

Miedź Legnica – Wisła Kraków 2:0 (2:0)
Bramki: 2. Ojamaa – 12. Sadlok (SAM.)
Miedź: Kanibołocki – Bartczak, Osyra, Miljković – Zieliński, Borja (89. Garguła), Ojamaa (79. Szczepaniak), Purzycki, Camara – Forsell, Piątkowski (85. Piasecki).
Wisła: Lis – Bartkowski, Arsenic, Sadlok, Pietrzak – Boguski (81. Bartosz), Hlilović (60. Kort), Imaz, Plewka, Kostal (66. Kolar) – Ondrasek.