Wierni przygotowują się do świąt

Trwa Wielki Tydzień czyli uroczysty czas upamiętniający ostatnie1 dni życia Jezusa Chrystusa, jego męczeńską śmierć i zmartwychwstanie. Szczególnie ważne są trzy ostatnie dni czyli Triduum Paschalne.

Wielki Tydzień to w Kościele Katolickim najważniejszy okres całego roku liturgicznego. Jego trzy ostatnie dni czyli Wielki Czwartek, Piątek i Sobota tworzące tak zwane Triduum Paschalne mają przygotować wiernych do głębszego i bardziej duchowego przeżywania zbliżających się świąt wielkanocnych.

– Triduum czyli trzy dni przejścia Jezusa Chrystusa ze śmierci do życia. Ten czas ma nas przybliżyć do tego co przeżywał. On nas po prostu uczy z tego krzyża – uczy nas wzrastać w wierze, nadziei i miłości, bo bez tego nie ma zbawienia – mówi o. Łukasz Wójcik – proboszcz Parafii św. Klemensa w Głogowie.

Triduum Paschalne rozpoczyna się mszą wieczorną w Wielki Czwartek. Zawiera ona wiele znaków i symboli, które nie występują w czasie innych nabożeństw.

– Msza Wieczerzy Pańskiej, która była odprawiana na pamiątkę ustanowienia eucharystii i sakramentu kapłaństwa. W wielu kościołach odbywa się również obmywanie stóp, które jest symbolem pokory, ale też upokorzenia, uniżenia – dodaje o. Łukasz Wójcik.

W Wielki Piątek odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, której centralnymi wydarzeniami są Adoracja Krzyża oraz procesja do Grobu Pańskiego. Tego dnia odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Tymczasem Wielka Sobota to dzień ciszy i oczekiwania, podczas którego odbywa się tradycyjne poświęcenie pokarmów wielkanocnych. Triduum Paschalne kończy się nabożeństwem nieszporów w Niedzielę Wielkanocną.

Dodaj komentarz