Opublikowany: nie, Kwi 8th, 2018

Wielkanocne przysmaki na Kresowo (FOTO, WIDEO)

W Pielgrzymce powstała powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich. Panie od razu wzięły się do pracy, opracowały plan działania i mamy pierwsze efekty. Powstał projekt wspólnych spotkań, który finansowany jest przez Urząd Marszałkowski. Do inicjatywy dołożył się wójt Tomasz Sybis i tak powstał Festiwal Wielkanocnych Smaków, który odbył się w Twardocicach.

W wiosennym spotkaniu wzięło udział sześć Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Pielgrzymka, Czaple, Jastrzębnik, Wojcieszyn, Nowa Wieś Grodziska i Twardocice.

Panie przygotowały tradycyjne potrawy kresowe, które wzięły udział w kulinarnym konkursie. Na stołach pojawił się m.in. pasztet jajeczny, chleb na baziach, galarety, Kundzia i smażenica. Obowiązkowo był też wielkanocny żur z jajkiem i białą kiełbasą.

Pod okiem jurorów znalazły się też wielkanocne palmy. Oprócz lokalnych gospodyń spotkaliśmy w Twardocicach panie z zespołu folkowego Tacy Sami, które przyjechały z Wrocławia. Oprawę taneczną zapewnił zespół Furmani z gminy Miłkowice. Rozśpiewana sala bawiła do późnych godzin. O przepis na tak udaną imprezę zapytaliśmy wójta gminy.

– To efekt wieloletniej pracy, którą włożyły nasze zespoły, Koła Gospodyń i Gminny Ośrodek Kultury. Wielkanocne stoły kresowe zorganizowane są po raz pierwszy i zapewne będą kontynuowane. Od dwudziestu lat, w sierpniu, organizujemy międzynarodowy festiwal – Biesiadę Kresową, na którą już serdecznie zapraszam – powiedział wójt, Tomasz Sybis.

– W organizacji imprezy pomogło lokalne Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pielgrzymka – podkreśla przewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, Ewelina Niklewicz-Dębicka.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Materiał wideo:

.

 

Wyświetlonych 2 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. Anonim pisze:

    Zespół Furmani z Rzeszotar, gmina Miłkowice.

  2. Anonimowy pisze:

    Brawo! Przeze mnie też został zauważony ten błąd 🙂

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..