Wielka Sobota – dzień święcenia pokarmów

W Kościele Katolickim Wielka Sobota to czas oczekiwania na Chrystusa Zmartwychwstałego i żałoby po jego śmierci. Dzisiejszy dzień to także czas święcenia pokarmów, które później znajdą się na wielkanocnym stole. Każdy z nich ma swoją symbolikę i religijne znaczenie. Co powinno się znaleźć w świątecznym koszyku?

Podstawowym pokarmem, który wkładamy do koszyczka jest chleb – ten nasz powszedni, symbol Chrystusa. W koszyczku umieszczamy także baranka wielkanocnego. Niezależnie z czego jest wykonany, przypomina o baranku, którego jedli Żydzi w trakcie świąt paschalnych.

– Kiedyś Żydzi, kiedy wyprowadzał ich Mojżesz z Egiptu, zabijali baranka, a jego krwią znaczyli drzwi, żeby ich anioł śmierci ominął. Mięso baranka jedzono podczas uroczystej, wspólnotowej kolacji. Jezus, jako Żyd, ze swoimi uczniami, także Żydami, celebrowali wieczerzę paschalną jedząc właśnie baranka. A potem Jezus powiedział „to ja jestem barankiem paschalnym, to moja ofiara gładzi wasze grzechy i daje wam życie” – wyjaśniają księża.

Zresztą wszystko, co tradycyjnie święcimy w wielkanocnym koszyczku, znajduje się tam nieprzypadkowo. Chrzan wkładamy, żeby pamiętać o gorzkości grzechu, o tym, że bycie w niewoli grzechu jest nieprzyjemne, niesmaczne. Żydzi w czasie wieczerzy paschalnej jedli gorzkie zioła, które miały im przypominać, jak to gorzko być niewolnikiem.

Sól, od zawsze używana jako konserwant do tego, żeby żywność się nie psuła, ma nam przypominać, żeby także nasza wiara się nie psuła, że chrześcijanie mają być solą tego świata.

W żadnej święconce nie może zabraknąć też jaj. To starożytny symbol, używany przez pogan i w różnych religiach, także w starożytnej Mezopotamii, symbol rodzącego się życia. Zaadaptowane przez chrześcijan jajko stało się symbolem zmartwychwstania.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, czas ciszy i zadumy nad śmiercią Chrystusa. Jutro natomiast chrześcijanie będą radośnie celebrować jego zmartwychwstanie.

Dodaj komentarz