Warto pracować legalnie

Wielu młodych kusi „szara strefa”, wyższe wynagrodzenia, dlatego bezrefleksyjnie podejmują się pracy nielegalnie, bez ubezpieczenia, bez wymaganych papierów. ZUS ostrzega, że to błąd. A konsekwencje mogą być niekiedy poważne w skutkach.

Wielu pracowników, szczególnie tych młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy nie ma zielonego pojęcia o tym jak ważne jest podpisanie umowy z pracodawcą. Skuszeni wyższym wynagrodzeniem, wybierają pracę „na czarno”, bez ubezpieczenia. Akcja ZUS jest skierowana zarówno do nich jak i wszystkich osób zarabiających w tzw. „szarej strefie”. Ideą kampanii jest pokazanie pracującym korzyści z wykonywania „pracy legalnej” oraz zagrożeń, które wynikają z wykonywania pracy „na czarno” a także dotarcie także do pracujących w Polsce obcokrajowców, szczególnie pracowników z Ukrainy, którzy bardzo często pracują bez jakiejkolwiek umowy a ponieważ pracują w branżach, w których często dochodzi do wypadków są szczególnie narażeni na to, że zostaną bez jakiejkolwiek pomocy medycznej i finansowej w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Legalna praca to nie tylko gwarancja comiesięcznej wypłaty, ale także gromadzenia składek na indywidualnym koncie emerytalnym. Umowa z pracodawcą zapewnia pracownikowi także prawo do bezpłatnego leczenia, płatnego zwolnienie lekarskiego oraz odszkodowania i rehabilitacji w razie wypadku przy pracy.

Wyniki kontroli ZUS i Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że praca bez umowy i bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego to nadal jeden z najistotniejszych problemów polskiego rynku pracy. Problem ten dotyczy również pracy cudzoziemców. W pierwszym półroczu 2016 roku ponad 3,3 tys. obywateli państw spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, (czyli tzw. państw trzecich) pracowało w Polsce nielegalnie. Jest to ponad 23 proc. pracowników z tych krajów objętych kontrolą. To 7 razy więcej takich przypadków niż w pierwszym półroczu 2015 roku.

– Wielu pracowników, szczególnie tych młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy nie ma zielonego pojęcia o tym jak ważne jest podpisanie umowy z pracodawcą – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Skuszeni wyższym wynagrodzeniem, wybierają pracę „na czarno”, bez ubezpieczenia. Nasza akcja jest skierowana zarówno do nich jak i wszystkich osób zarabiających w tzw. „szarej strefie” – dodaje rzeczniczka.

Ideą kampanii jest pokazanie pracującym korzyści z wykonywania „pracy legalnej” oraz zagrożeń, które wynikają z wykonywania pracy „na czarno” a także piętnowanie niedozwolonych praktyk stosowanych przez tych pracodawców, którzy decydują się na powierzanie pracy z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.

– Chcemy dotrzeć także do pracujących w Polsce obcokrajowców, szczególnie pracowników z Ukrainy, którzy bardzo często pracują bez jakiejkolwiek umowy a ponieważ pracują w branżach, w których często dochodzi do wypadków są szczególnie narażeni na to, że zostaną bez jakiejkolwiek pomocy medycznej i finansowej w razie nieszczęśliwego zdarzenia – tłumaczy Iwona Kowalska.

KORZYŚCI LEGALNEJ PRACY

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę korzysta z ochrony zawartej w Kodeksie Pracy, dotyczącej m.in.: minimalnego wynagrodzenia, pracę w godzinach nadliczbowych oraz prawa do urlopu czy płatnego „chorobowego”. W przypadku, gdy ktoś wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, trzeba pamiętać, że mają do niej zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego, a nie Kodeksu Pracy a to oznacza, że nie ma prawa do urlopu oraz innych uprawnień wynikających z prawa pracy.

KONTROLE ZUS

ZUS regularnie kontroluje przedsiębiorców, spółki, instytucje, uczelnie, fundacje, czyli płatników składek żeby sprawdzić, czy osoby zatrudnione w firmie są prawidłowo zgłoszone do ubezpieczeń społecznych. Najwięcej nieprawidłowości kontrolerzy znajdują w zawieranych umowach o dzieło (nieoskładkowane) w sytuacji, gdy z treści umów wynika, że były to umowy – zlecenia, od których należy odprowadzać składki do ZUS. Najczęstsze branże, w których ZUS stwierdza nieprawidłowości to budownictwo, zakłady produkcyjne, placówki edukacyjne oraz handlowe.

ZUS jest partnerem strategicznym kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „Pracuję legalnie” organizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy w latach 2017-2019.

Źródło: materiały prasowe ZUS

Dodaj komentarz