Waldemar Krzystek honorowym obywatelem Legnicy

Znany reżyser i scenarzysta filmowy Waldemar Krzystek otrzymał tytuł honorowego obywatela Legnicy. Podczas uroczystej sesji rady miejskiej, która odbyła się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, wręczono także nagrody miasta i odznaki zasłużonych dla Legnicy.

Tytuły i wyróżnienia wręczali Przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Szetelnicki i prezydent Tadeusz Krzakowski. Wśród wielu znakomitych gości tego wydarzenia obecne były senator Dorota Czudowska oraz posłanki Ewa Szymańska i Elżbieta Stępień.

Waldemar Krzystek to wybitny reżyser i scenarzysta filmowy. Legniczanin, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Uhonorowany za swoją twórczość znaczącymi nagrodami filmowymi. W 2008 r. otrzymał wielka Nagrodę Jury „Złote Lwy” za film „Mała Moskwa” na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jest jednym z niewielu artystów, który sięga do historii naszego miasta i pokazuje ją w swoich filmach, takich jak: „W zawieszeniu”, „Mała Moskwa” czy „Fotograf”. Rodzinne miasto jest również scenerią polsko-francuskiego dramatu psychologicznego „Zwolnieni z życia”. Laureat jest także twórcą spektaklu telewizyjnego pt. „Ballada o Zakaczawiu”, opartego na przedstawieniu Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Dzięki jego twórczości Legnica stała się znana nie tylko wśród filmowców, ale wśród polskich i zagranicznych widzów. Jego filmowa działalność od wielu lat promuje nasze miasto i jego historię w kraju i na świecie. Legnica jest dumna z jego dokonań, co podkreślono w wygłoszonej laudacji.

W roku 2009 otrzymał finansową Nagrodę Miasta, w uznaniu wielkiego sukcesu filmu „Mała Moskwa”. Od 2013 r. jest Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska. W roku 2017 otrzymał tytuł Ambasadora Legnicy za promowanie w świecie sztuki filmowej swego rodzinnego miasta.

– Legnica to kraina mojego dzieciństwa i młodości – mówił wzruszony reżyser. – To pierwsze miłości i wybór drogi twórczej, którą ostatecznie poszedłem. Jestem ogromnie wdzięczny miastu, prezydentowi Tadeuszowi Krzakowskiemu i mieszkańcom, którzy wspierali mnie w każdym artystycznym przedsięwzięciu. Czuję ogromny obowiązek ukazywania niezwykłości Legnicy, jej dramatycznej przeszłości. Znam ją i kocham. Dziękuję wszystkim za współpracę, która mnie wciąż wzbogaca i wciąż inspiruje.

Prezydent Krzakowski w imieniu mieszkańców pogratulował mistrzowi kina jego osiągnięć i podziękował za to, że Legnica dzięki niemu trafiła do zbiorowej świadomości Polaków: – Bardzo liczę na to, że jeszcze wielokrotnie będziesz, Waldku, powracał w swych filmach do Legnicy.

Prezydent złożył również serdeczne gratulacje i podziękowania laureatom nagrody miejskiej i osobom wyróżnionym odznakami zasłużonych dla Legnicy.

Finansowe nagrody miasta (po 10 tys. zł) otrzymali Henryk Baca i Młodzieżowy Klub Sportowy Ikar Legnica.

Henryk Baca

Legnicki malarz, rzeźbiarz i konserwator sztuki. Twórca Galerii Sztuki w Legnicy, którą kierował do 1976 r. Nauczyciel plastyki w II Liceum Ogólnokształcącym, którego jest absolwentem. Twórca ceramicznej mozaiki o tematyce kopernikowskiej w Rynku, która powstała w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jest również konserwatorem dzieł sztuki, min. przeprowadził renowację ołtarzy bocznych w kościele pw. św. Jana. W roku 1995 projektował i nadzorował realizację oświetlenia zabytków legnickich. Zaprojektował i wykonał wnętrze kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy – witraże, Drogę Krzyżową oraz rzeźby. W 2017 r. artysta był współautorem dużej konfesyjnej wystawy zainspirowanej symboliką krzyża. Wystawę przygotowała Galeria Sztuki i parafia  Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

Jego obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach polskich, w Danii, Niemczech, Szwecji, USA oraz we Włoszech.

Młodzieżowy Klub Sportowy Ikar Legnica

Siatkarski Klub Sportowy propagujący zdrowy tryb życia, wychowujący poprzez sport. Klub istnieje nieprzerwanie od 60 lat, w tym roku obchodzi swój jubileusz. Przez cały ten okres Klub prowadził szkolenia dzieci i młodzieży z naszego miasta i okolic. Ikar może się pochwalić bardzo dobrym szkoleniem, czego dowodem jest uczestnictwo wielu naszych zawodników w najwyższych klasach rozgrywek. Najlepsi z nich trafili do reprezentacji Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn, są nimi Jarosław Stancelewski, Wojciech Jurkiewicz oraz Jakub Popiwczak. W swojej historii Klub ma wiele zorganizowanych turniejów. W tym roku odbędzie się 30. edycja Turnieju im. Antoniego Kuchciaka, wieloletniego działacza i zawodnika Klubu Ikar. Corocznie zawodnicy Ikara występują w rozgrywkach młodzików, kadetów, juniorów oraz seniorów. Na te sukcesy od lat pracują z wielką pasją i zaangażowaniem trenerzy, zawodnicy i działacze Klubu.

Odznaki zasłużony dla Legnicy

Józef Dzbanuszek wieloletni dyrektor i kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Legnicy, społecznik od zawsze. Działacz Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Krajobrazy”, organizator koncertów w wykonaniu zespołów ludowych i  kresowych. Jako członek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wspiera i pomaga dzieciom i młodzieży wyjeżdżającej na kolonie, obozy i zimowiska. Swoją pomoc oferuje  dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej prowadzonej przez Stowarzyszenia „Jutrzenka” i „Persona”. Za swoje zasługi w życiu społecznym i kulturalnym naszego miasta i regionu uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Kazimierz Hałaszyński to znany działacz sportowy i społeczny, wieloletni pedagog, nauczyciel i wychowawca. Jako członek i Prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej zajmował się organizacją imprez sportowych o charakterze miejskim i nie tylko. W swojej długoletniej działalności swoją energię i czas poświęcał na propagowanie sportu, inicjowanie współzawodnictwa międzyzakładowego i na rozwijanie kultury.

Organizator Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji pod nazwą „Na wschód od Bugu”. Był organizatorem również bezpłatnych koncertów muzycznych w naszym mieście. Przez kilka lat był fundatorem stypendium dla zdolnego, ale nie majętnego ucznia Gimnazjum nr 4 w Legnicy. Radny Rady Miejskiej Legnicy w latach 2006-2014.

Krzysztof Kobylak otrzymał odznakę „Zasłużonego dla Legnicy” pośmiertnie.

Laureat był wybitnym tancerzem, choreografem pedagogiem tańca ludowego. Był tancerzem Teatru Wielkiego w Warszawie i Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Jako choreograf i pedagog współpracował z wieloma zespołami folklorystycznymi. Kiedy w 2001 r. nawiązał współpracę z Legnickim Centrum Kultury zgromadził wokół siebie wielu entuzjastów tańca ludowego i folkloru, czego efektem były sukcesy odnoszone przez Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”. Zespół regularnie koncertował i był rozpoznawalny w kraju i za granicą. Laureat współpracował również z Łemkowskim Zespołem Pieśni i Tańca „Kyczera”. W 2011 r. został kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Legnicka”, w którym stworzył wszystkie układy choreograficzne. Jego bogata działalność to także współpraca i prowadzenie zajęć dla wielu innych zespołów ludowych działających w naszym regionie. Zapamiętamy go jako wspaniałego człowieka, nauczyciela, wychowawcę i artystę.

Julia Korytowska od 20 lat pełni funkcję Prezesa Polskiego Związku Niewidomych w Legnicy. Bardzo prężnie kieruje działalnością Związku i dzięki jej pracy Koło Legnica jest jednym z najlepiej działających na Dolnym Śląsku. Bardzo rzetelnie pracuje na rzecz swoich członków, dla których organizuje spotkania, imprezy czy wyjazdy krajoznawcze. Jest osobą bardzo życzliwą, otwartą i gotową do niesienia pomocy innym. Członkowie Koła zawsze mogą liczyć na jej pomoc i fachowe doradztwo. Jej duża operatywność i ciężka praca zaowocowały wyremontowaniem biura, klubu i zaplecza w lokalu przy ul. Zielonej.

Piotr Kowalak to instruktor I klasy w Klubie Szachowym Miedź Legnica. Od 25 lat szkoli dzieci i młodzież w dyscyplinie, jaką jest gra w szachy. W tym czasie wychował kilkudziesięciu finalistów Mistrzostw Polski, a jego podopieczni zdobyli kilka medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Od 24 lat organizuje cykl turniejów szachowych Dolnośląskiego Grand Prix, w których biorą udział juniorzy z Dolnego Śląska. W Legnicy, natomiast od kilku lat organizuje Mistrzostwa Dolnego Śląska w szachach szybkich. Od 2005 r. jest Dyrektorem Arcymistrzowskiego Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Puchar Wojewody Dolnośląskiego. Dzięki jego inicjatywie dzieci legnickich szkół podstawowych mogą uczyć się grać w szachy w ramach pionierskiego programu „Legniczanie dają mata”.

Ks. Roman Raczak – duszpasterz i proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św., kapelan Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy. Organizator i koordynator wolontariatu hospicyjnego, głównie związanego z pracą w szpitalu w Legnicy. Założyciel i organizator grup wsparcia dla osób potrzebujących i uzależnionych. Prowadzi działalność na rzecz Polonii na Kresach Wschodnich, organizując koncerty zespołów z Ukrainy i Białorusi, a także odczyty i prelekcje naukowe.

Jest inicjatorem akcji „Stop Dopalaczom” prowadzonej dla dzieci i rodziców w szkołach. Prowadzi również działania na rzecz „Oddawania Narządów do Transplantacji” jako akt woli ratującej życie i miłości człowieka. Organizator festynów integrujących mieszkańców Legnicy.

Dariusz Rzonca jest cenionym nauczycielem i wychowawcą w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Dyrygent chórów dziecięcych oraz legnickiego chóru Madrygał. Z chórem Madrygał związany jest od 1991 r. i dzięki swojemu zaangażowaniu chór występował na wielu festiwalach i odnosił sukcesy. Laureat był współorganizatorem koncertów m.in. z okazji 30 rocznicy śmierci Henryka Karlińskiego, obchodów Legnickiego Roku Jana Pawła II czy koncertów organizowanych w miastach partnerskich na terenie Francji, Niemiec i Czech. Poprzez swoją pracę z dziećmi i młodzieżą propaguje muzykę chóralną w legnickim środowisku muzycznym i kulturalnym.

Huta Miedzi „Legnica” to firma, która obchodzi w tym roku jubileusz 65-lecia istnienia. Jest najstarszą hutą miedzi na terenie Polski. Legnicka Huta zajmuje wyjątkowe miejsce na gospodarczej mapie naszego miasta. Jest symbolem Legnicy i filarem jej rozwoju gospodarczego. Jako firma stale się rozwija i wdraża najnowocześniejsze technologie. Znana nie tylko w Polsce, ale w Europie i świecie z przetwórstwa rud miedzi oraz  niezwykle cennych metali kolorowych. Wszystko to za sprawą produktów najwyższej jakości, jak również za sprawą kilku pokoleń oddanych swej profesji legnickich hutników.

Huta w swoim społecznym zaangażowaniu wspiera miejskie kluby sportowe, jest organizatorem ciekawych wydarzeń kulturalnych i licznych koncertów. Zakład inwestuje w edukację, czego przykładem jest współpraca z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy, którego korzenie sięgają dawnego Zespołu Szkół Hutniczych. W lutym został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia w tej szkole hutniczego kierunku kształcenia zawodowego, a od września młodzież kształcona będzie w zawodzie technika hutnika.

Związek Sybiraków – Zarząd Oddziału w Legnicy obejmuje swoim zasięgiem 16 kół na terenie byłego województwa legnickiego. Działalność Związku opiera się wyłącznie na pracy społecznej, która finansowana jest ze składek członkowskich. Związek Sybiraków ściśle współpracuje ze szkołami na terenie Legnicy, organizuje spotkania z młodzieżą gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, przybliżając historię naszego kraju. Tworzy miejsca pamięci w postaci pomników, obelisków i tablic. Takich miejsc jest już 58. Członkowie  Związku piszą wspomnienia z pobytu na zesłaniu, gromadzą pamiątki, listy i dokumenty, utrwalając tym samym historię zesłanych Polaków. Związek otacza opieką swoich członków Sybiraków, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Dodaj komentarz