W święto wojska po raz ostatni pod tą tablicą

Skromnie i niewielką grupą, ale zawsze pojawiają się przy tablicach pamięci w Lubinie, by oddać hołd swoim poprzednikom, którzy zginęli broniąc ojczyzny. I w tym roku z okazji Święta Wojska Polskiego kombatanci, weterani i rezerwiści z powiatu lubińskiego spotkali się przy ulicy Pruzi. Z żalem przypominając, że po raz ostatni składają kwiaty pod tablicą poświęconą żołnierzom II Armii Ludowego Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest oficjalnie od 1992 roku. Przypada 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, potocznie zwanej Cudem nad Wisłą, którą stoczono podczas wojny polsko-bolszewickiej, a która zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę.

– Nigdy nie zapominamy o świecie polskich żołnierzy, polskiego wojska. Szkoda tylko, że co roku spotykamy się w tak małym gronie, że to święto nie figuruje w kalendarzu naszych samorządowców – mówi Wilhelm Kasperski ze Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, który dziś przypomniał w dużym skrócie historię naszego wojska.

Kombatanci i weterani z Lubina nie kryli jednak także niezadowolenia z faktu, że już wkrótce tablica upamiętniająca żołnierzy z II Armii Ludowego Wojska Polskiego, pod którą dziś złożyli kwiaty, zniknie z kamienia stojącego przy ulicy Pruzi.

– Przecież to byli polscy żołnierze, którzy walczyli i ginęli za swój kraj, Polskę – można było dziś usłyszeć od seniorów.

Tablica z napisem „W XXV-lecie Ludowego Wojska Polskiego Bohaterom II Armii – społeczeństwo powiatu lubińskiego” jeszcze przed 31 sierpnia zostanie zastąpiona nową: „Poległym za Ojczyznę – mieszkańcy Lubina”. A to wszystko z powodu tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i nakłada na samorządy obowiązek zmiany nazw, jeśli honorują one osoby, instytucje lub wydarzenia symbolizujące „represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”. II Armia Wojska Polskiego jako „związek operacyjny zorganizowany przez władze Związku Sowieckiego wbrew władzom państwowym Rzeczypospolitej Polskiej w lipcu i sierpniu 1944 roku” znajduje się na liście nazw zakazanych Instytutu Pamięci Narodowej.

Lubińscy kombatanci mają jednak nadzieję, że na murze zawiśnie jeszcze w przyszłości tablica upamiętniająca żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Zwrócili się już w tej sprawie do starosty.

.

Dodaj komentarz