W ochronie dziedzictwa kulturowego (WIDEO)

Lokalne dziedzictwo kulturowe jest tematem dwudniowego szkolenia zorganizowanego w polkowickim starostwie przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Biorą w nim udział przedstawiciele gmin z całego rejonu. Tematy dotyczą m.in. ochrony zabytków oraz sposobów na ich zagospodarowanie, a także źródeł finansowania różnych projektów.

Wspieranie gmin w zarządzaniu dziedzictwem kulturowych to jeden z elementów krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2014-2017. Głównym problemem są pieniądze, ale – jak się okazuje – nie zawsze.

– Jak zaczynamy rozmawiać z przedstawicielami gmin o tym, w jaki sposób zarządzać tym dziedzictwem, by było dobrze zachowane, a jednocześnie służyło mieszkańcom, to okazuje się, że chyba największym kłopotem jest świadomość, w jaki sposób to robić – powiedział nam Bartosz Skaldawski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Najważniejsze jest to, aby mieć dobry pomysł, umieć wykorzystać to dziedzictwo w sposób kreatywne, ale z poszanowaniem wartości zabytkowych.

Ochrona zabytków to głównie zadanie lokalnych samorządów. Powiat polkowicki, na przykład, przyjął specjalny program, by wesprzeć finansowo inwestycje związane z ratowaniem zabytków.

– Były to głównie obiekty sakralne, a także perełka architektoniczna, która aktualnie jest w rękach prywatnych – dodaje Kamil Ciupak, wicestarosta polkowicki. – Ta pomoc była symboliczna, ale właściciel był bardzo zadowolony, gdyż jest to obiekt unikatowy, wieża rycerska.

Także gminy w naszym rejonie mają spore doświadczenie w ochronie dziedzictwa kulturowego. Tego materialnego i niematerialnego.

– My mamy doświadczenia przede wszystkim we współdziałaniu z parafiami, które mocno angażują się w zachowanie dziedzictwa kościelnego – mówi Barbara Tórz z Urzędu Gminy Lubin. – Nasz samorząd wspiera takie działania. Na przykład, w tym roku 550 tysięcy złotych udzielonych zostało w ramach dotacji na wsparcie prac konserwatorskich lub budowlanych w takich obiektach.

– Istotą dziedzictwa kulturowego są też wartości niematerialne, jak obchody świąt narodowych czy impreza w Cieniu kolegiaty, która łączy tradycje kościelne, a także folklorystyczne naszych gmin – dodaje Tomasz Kumczyk ze Starostwa Powiatowego w Głogowie.

Nadal jednak jest wiele problemów. O tym, jak edukować o lokalnym dziedzictwie i gdzie szukać źródeł finansowania projektów związanych z jego ochroną uczestnicy szkolenia będą rozmawiać w środę, 22 listopada.

Zobacz także: 

 

Dodaj komentarz