Opublikowany: czw, Wrz 13th, 2018

Uważaj na fałszywe faktury

Jeśli na swojej skrzynce e-mailowej znajdziesz informację z załączoną fakturą z ZUS, nie otwieraj załącznika! Informacja jest fałszywa, a załączony plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze.

W ostatnich dniach do części klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiły e-maile, rzekomo pochodzące od ZUS, z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam Zakład. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą, którego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej czy mediów społecznościowych.

– Nie ma powodu, aby ktokolwiek otrzymał – i to e-mailem – fakturę z ZUS, gdyż my takich faktur po prostu nie wystawiamy. Jeśli otrzymamy taką wiadomość, najlepiej od razu ją skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku. – dodaje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą e-mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.

źródło: materiały prasowe

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..