Opublikowany: sob, Wrz 29th, 2018

Uwaga na Manufakturę!

Utrudnianie konsumentom wypowiedzenia umowy z kancelarią oraz podawanie cen netto, a nie brutto to praktyki kancelarii odszkodowawczej Manufaktura, na które zwrócił uwagę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Firma prowadzi stronę www.paktus.pl i działa przede wszystkim na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko kancelarii odszkodowawczej Manufaktura z Wrocławia w kwietniu ubiegłego roku. Spółka świadczy usługi w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu odszkodowań od ubezpieczycieli. Wątpliwości UOKiK wzbudziły klauzule, które kancelaria zamieszczała w umowach z klientami. Zastrzegała między innymi, że klient nie może wypowiedzieć kontraktu, chociaż zgodnie z prawem ma do tego pełne prawo. Manufaktura podawała też w umowach ceny netto, a nie brutto. Tymczasem każdy przedsiębiorca musi informować o cenie ostatecznej, która uwzględnia wszystkie podatki.

– Działalność kancelarii odszkodowawczych jest istotna szczególnie dla tych konsumentów, których nie stać na usługi profesjonalnych radców prawnych czy adwokatów. Często zakłady ubezpieczeniowe stwarzają trudności konsumentom, gdy chcą dochodzić swoich roszczeń samodzielnie: zdarzają się odmowy wypłaty odszkodowań lub ich zmniejszanie. Przeciętny konsument nie ma ani fachowej wiedzy, ani doświadczenia w takich sprawach. Stąd rozwój kancelarii, który jest odpowiedzią na te problemy. Popieramy jednocześnie prace nad uregulowaniem tego rynku, które prowadzi Senat – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd pozytywnie ocenia m.in. pomysł ustalenia maksymalnego dopuszczalnego wynagrodzenia za usługi kancelarii odszkodowawczych lub wymóg wykupywania przez nie ubezpieczenia OC.

– Postulujemy, aby umowy były zawierane pisemnie, a pracownicy kancelarii mieli określone obowiązki informacyjne wobec konsumentów. Zależy nam też na tym, aby określone zostały zasady ustalania wynagrodzenia kancelarii czy wypowiedzenia umowy przez klienta – dodaje Niechciał.

Kancelaria odszkodowawcza Manufaktura musi zapłacić ponad 10 tys. zł kary i powiadomić klientów listem poleconym o rozstrzygnięciu prezesa UOKiK. Ma ono zostać także zamieszczone na stronie www.paktus.pl. Spółka zaniechała stosowania kwestionowanych klauzul, co miało wpływ na wysokość kary. Decyzja urzędu nie jest prawomocna, ponieważ Manufaktura odwołała się do sądu.

źródło: materiały prasowe

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..