Uwaga, czołgi!

„Skąd te czołgi? Ruskie wracają?!” – pyta jeden z naszych Czytelników, który przytomnie zauważył nietypowe oznakowanie przy jednej z podlegnickich dróg. O znaki, który od początku maja umieszczała w całym kraju GDDKiA zapytaliśmy przedstawicieli jej wrocławskiego oddziału.

Znaki przy drodze prowadzącej z Legnicy do Prochowic zauważył przytomny kierowca, który codziennie pokonuje tę trasę, jadąc do pracy. Zaintrygowany nowymi oznakowaniami zwrócił się z zapytaniem do nas. – O czym informują? Albo przed czym ostrzegają? Ską te czołgi? Ruskie wracają?! – pyta w żartobliwym tonie.

Jak się okazuje, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na początku maja br. zaczęła oznakowywać wybrane mosty na terenie całego kraju. Decyzja ma związek z militarnym wydarzeniem w naszym kraju, które potrwa do 17 czerwca. Mowa o międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych.

– W związku z tym faktem wybrane obiekty mostowe w ciągu dróg krajowych zostały oznakowane dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi. To znaki wojskowe klasyfikacji obciążenia, klasy MLC – wyjaśnia Magda Szumiata pracująca we wrocławskiej GDDKiA na stanowisku ds. komunikacji społecznej.

Czym jest wojskowa klasyfikacja obciążenia (z ang. MLC – Military Load Classification)? To standardowy system NATO, klasyfikujący obiekty mostowe ze względu na obciążenie, jakie mogą przenieść dla przejazdu pojazdów. Każdy wojskowy wóz posiada też klasę MLC. To z kolei informacja, która precyzuje, na jaki most może wjechać dany pojazd. Znaki te są umieszczane najdalej 100 metrów przed przyczułkami mostów.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..