Opublikowany: wt, Mar 13th, 2018

Nie usuną tablicy Spasowskiego

Usuwanie półwiekowego pomnika II Ludowego Armii Wojska Polskiego dobiega już końca. Wiadomo, że będzie to jedyna pamiątka minionej epoki, która zniknie ze złotoryjskiego krajobrazu w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Instytut Pamięci Narodowej zajął bowiem stanowisko w sprawie tablicy upamiętniającej setna rocznicę urodzin Władysława Spasowskiego, która znajduje się przy ul. Szkolnej.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o „zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki”, pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Również za podlegające usunięciu ustawodawca uznał pomniki odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.

Jeszcze do niedawna w Złotoryi mówiono o trzech pomnikach, które mogłyby się wpisać w regulacje powyższej ustawy. Okazuje się jednak, że usunięty musi być tylko jeden z nich. To monument mieszczący się przy pl. Lotników Polskich, postawiony tam w 1968 roku na cześć żołnierzy„ II Armii Ludowego Wojska Polskiego”. Kilka dni temu miejscowy ratusz rozpoczął już jego rozbiórkę.

Dwa pozostałe mogą zostać na swoim miejscu. Mowa o pomniku ˝Ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej˝ oraz o tablicy upamiętniającej polskiego pedagoga Władysława Spasowskiego, umieszczona na budynku Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Szkolnej. Pierwszego z nich zapisy ustawy dekomunizacyjnej nie obowiązują, ponieważ stoi on w miejscu pochówku żołnierzy radzieckich.

Z kolei jeszcze wczoraj nie był o wiadomo, jaki los czeka drugą z opisywanych pamiątek.

– Otrzymaliśmy odpowiedź z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, z której wynika, że nie mamy obowiązku usuwania tej tablicy. Władysław Spasowski nie znalazł się bowiem na liście osób propagujących komunizm lub totalitaryzm – informuje Jacek Grabowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Złotoryi, któremu podlega PODN, a tym samym tablica Spasowskiego.

Władysław Spasowski to urodzony w 1877 r. polski pedagog oraz filozof marksistowski okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..