Udają pośredników szybkich płatności

Policja ostrzega przed oszustami wyłudzającymi pieniądze za pośrednictwem fałszywychwitryn szybkich płatności. Na ataki naciągaczy narażeni są użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej robiący zakupy przez Internet.

Podstawione strony przestępców wyłudzają loginy i hasła do bankowości internetowej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy. Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje pieniądze. Problem jest poważny – tylko w marcu tego roku odnotowano ponad 100 fikcyjnych stron udających pośredników płatności. Przestępcy używają różnych sposobów, by ściągnąć użytkowników sieci na fałszywe witryny. Wykorzystują do tego linki w wiadomościach tekstowych, komunikatorach internetowych lub fałszywe sklepy internetowe.

Funkcjonariusze radzą, że aby nie paść ofiarą naciągaczy należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim musimy uważać na wszystkie wiadomości dotyczące konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot i zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu warto skontaktować się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości czyli na przykład z operatorem telekomunikacyjnym, sklepem czy serwisem internetowym. Jeśli natomiast dana strona prosi nas o login i hasło do bankowości internetowej, sprawdźmy w pasku przeglądarki czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony naszego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie logujmy się na tej stronie oraz nie podawajmy tam swoich danych.

Nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą nie tylko stracić swoje oszczędności, ale też doprowadzić do wykorzystania danych do zawarcia w ich imieniu umów i zaciągnięcia zobowiązań finansowych. Jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą internetowego oszustwa, powinniśmy to jak najszybciej zgłosić do swojego banku, a następnie zespołowi reagowania na incydenty pod adresem incydent.cert.pl oraz najbliższej jednostce policji.

Dodaj komentarz