Uczcili Światowy Dzień Zespołu Downa

Choroba genetyczna jaką jest Zespół Downa może zdarzyć się w każdej rodzinie i nie należy się jej wstydzić, ale niestety wciąż budzi wiele uprzedzeń. Do tego, aby traktować takie osoby normalnie przekonywali dziś uczestnicy specjalnego marszobiegu zorganizowanego w Głogowie.

Bieg z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Zespołu Downa miał na celu przełamywanie krzywdzących stereotypów na temat osób borykających się z tą chorobą i pokazanie, że mimo swojej inności chcą być obecne w życiu społecznym i akceptowane.

– W tym roku postanowiliśmy na sportowo uczcić ten dzień i połączyć tym samym przyjemne z pożytecznym – mówi Małgorzata Chudzińska ze Stowarzyszenia Dajmy Dzieciom Nadzieję w Głogowie.

Przedsięwzięcie było okazją do dobrej zabawy i wzajemnej integracji osób z Zespołem Downa, ale też przypomnienia o ich problemach i potrzebach.

– Tak naprawdę oni są pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. Mówimy dużo o integracji, ale jednak czasami osoby z Zespołem Downa są obok nas, a nie z nami. Staramy się to zmienić – dodaje Marta Greber z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Głogowie.

Na starcie pojawiły się dzieci, młodzież i dorośli. Nie zabrakło też reprezentantów placówek i instytucji, które na co dzień zajmują się osobami z fizycznymi i umysłowymi ograniczeniami.

– Jak najbardziej popieramy takie inicjatywy, bo chcemy pokazać, że takie osoby są częścią społeczeństwa i chcemy się razem z nimi łączyć i wspierać je w ten sposób – mówi Marcin Buczkowski z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przystań”.

Oprócz samego biegu organizatorzy przygotowali dla uczestników również pogadankę z dietetykiem oraz zajęcia rekreacyjno-sportowe.

 

Fot. M.M.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..