W tych gminach będzie darmowy Internet

Komisja Europejska ogłosiła wyniki ostatniego naboru wniosków w ramach programu WiFi4EU, przewidującego dotacje dla gmin na zakup sprzętu i instalację hotspotów. Na liście 2800 europejskich gmin, które uzyskały wsparcie znalazło się 130 polskich samorządów. W gronie szczęśliwców jest również kilka gmin z naszego regionu, co oznacza, że jej mieszkańcy przez najbliższe trzy lata będą mieli dostęp do bezpłatnego Internetu. 

Komisja Europejska promuje bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu dla mieszkańców Europy i turystów w miejscach użyteczności publicznej, takich jak parki, place, budynki publiczne, biblioteki, ośrodki zdrowia i muzea. Ogłoszono więc program WiFi4EU. Pierwszym krokiem dla zainteresowanych była rejestracja na specjalnym portalu. Przez osiem tygodni mogły się na nim rejestrować miasta na prawach powiatu, gminy i stowarzyszenia gmin. Niespełna dwa miesiące wystarczyły, żeby pokazać spore zainteresowanie tą inicjatywą. Na portalu zarejestrowała się niemal co czwarta europejska gmina.

Nad Wisłą wynik był nawet lepszy. Z tej szansy skorzystało bowiem 32 proc. wszystkich polskich gmin, czyli 798. I chociaż na tle całego Starego Kontynentu nie mamy powodów do wstydu, to do najlepszych nam daleko. Przykładowo na Malcie programem WiFi4EU zainteresowanych było aż 97 procent gmin, w Portugalii 91 proc., a w Grecji 85 proc.

W trwającej od 7 do 9 listopada pierwszej rundzie przyznawania wartych 15 tys. euro voucherów uczestniczyło ponad 13 tys. uprawnionych gmin z Europy. Łącznie do rozdysponowania były 42 mln euro z wartego 120 mln euro programu. Obowiązywała zasada „kto pierwszy ten lepszy”, a na jeden kraj przypadało od 15 do 224 voucherów. Wiadomo już, że w Polsce trafią one do 130 samorządów, wśród których znalazło się również pięć następujących gmin z naszego regionu: Jawor, Legnica, Lubin (gmina wiejska), Złotoryja (gmina miejska) oraz Pielgrzymka (powiat złotoryjski).

W Złotoryi hotspot z darmowym Wifi prawdopodobnie zostanie zamontowany w ratuszu i będzie  dostępny dla głównie mieszkańców odwiedzających urząd. – Takie założenia zawarliśmy we wniosku, który składaliśmy. Na realizację tej inwestycji mamy 18 miesięcy – mówi Piotr Maas, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Złotoryi.

Otrzymane dotacje można wykorzystać na zakup sprzętu i instalację hotspotów. Koszty związane z jego utrzymaniem oraz procedurą przetargową ponosić będzie samorząd. Hotspot ma zapewniać przez co najmniej trzy lata bezpłatny i pozbawiony reklam dostęp do Internetu.

W latach 2018–2020 program ma objąć do ośmiu tysięcy miast, gmin i wsi. Wnioskodawcy, którym za pierwszym podejściem nie udało się zdobyć bonów, będą mogli się o nie ubiegać w kolejnych rundach. Najbliższą zaplanowano na początku przyszłego roku.

Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz