Opublikowany: pt, Sty 12th, 2018

Turecki Atak na lubińskich drogach

Mieszkańcy powiatu lubińskiego od wczoraj mogą podróżować zupełnie nowym autobusem. Tutejszy PKS testuje niskopodłogowy Karsan Atak, który wszedł na polski rynek w ubiegłym roku.

– Będziemy testować ten autobus do 23 stycznia – mówi Piotr Grzegorzewski, kierownik działu przewozów PKS-u w Lubinie. Ponieważ testy dopiero się zaczęły, jest za wcześnie, by mówić, jak pojazd sprawdza się na lubińskich drogach i czy firma zdecyduje się na jego zakup.

– Karsan Atak jest autobusem ośmiometrowym klimatyzowanym z 26 miejscami siedzącymi i 31 stojącymi. Pojazd tworzony jest w kooperacji w Turcji na bazie autobusów Iveco, więc silnik i podzespoły są włoskie – wylicza Grzegorzewski.

Dwudrzwiowy autobus ma czterocylindrowy silnik o pojemności skokowej 4,5 l i mocy 186 KM, połączony z automatyczną skrzynią sześciobiegową. Silnik spełnia normy emisji spalin EURO6. Pojazd ma niskie zużycie paliwa i niski poziom emisji zanieczyszczeń powietrza. Na polskim rynku pojawił się w 2017 roku. Obecnie wykorzystywany jest w zaledwie czterech miastach: Świeradowie Zdroju, Bochni, Stalowej Woli i Nadarzynie.

Lubiński PKS testuje autobus na podlubińskich liniach, gdzie pasażerów jest mniej i zazwyczaj kursują mniejsze autobusy. Wozi mieszkańców między innymi na liniach: 0, 2, 5, 101 i 102.

– Autobus jest super. Jest zrywny, wszędzie można nim wjechać. Klimatyzacja fajnie działa, jest ciepło w całym autobusie. Na pewno jest praktyczny – wylicza kierowca Andrzej Cebula, dodając, że pojazd podoba się także pasażerom. – Jest szał – uśmiecha się. – Pasażerowie cieszą się, gdy wsiadają. Głównie młodzi są zadowoleni – dodaje.

Karsan Atak jest pierwszym autobusem testowanym w tym roku przez PKS, w ubiegłym sprawdzano Iveco Stratos LF 38.

Fot. KW

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..