Opublikowany: śr, Lip 11th, 2018

Z trudem wiążą koniec z końcem

Emerytki z naszego regionu otrzymują najniższe świadczenia na całym Dolnym Śląsku. Przeciętna seniorka otrzymuje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nieco ponad 1,5 tys. zł brutto. To o ponad 1,2 tys. mniej niż otrzymują emerytowani mężczyźni.

Średnio emerytki mieszkające na Dolnym Śląsku otrzymują ponad tysiąc złotych mniej niż mężczyźni. Na terenie działania legnickiego oddziału ZUS ta różnica jest jeszcze większa. Wynika to z niższych zarobków pracujących kobiet, ich niższego wieku emerytalnego i dłuższego okresu życia pań.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2016 rok, mężczyźni w Polsce żyli przeciętnie 73,9 lat, natomiast kobiety 81,9 lat. Natomiast w 2017 roku przeciętna długość życia Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego skróciła się o miesiąc. Ma to znaczenie dla osób przechodzących na emeryturę, ponieważ im niższa średnia życia, tym wyższe emerytury. Jeden miesiąc mniej w średniej długości życia to wzrost świadczenia z ZUS o 0,5 proc.

– Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn wynikają nie tylko z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni, ale zwykle przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka, koniecznością opieki nad chorym członkiem rodziny np. starym rodzicem lub niepełnosprawnym dzieckiem – wyjaśnia Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Tymczasem pracujący panowie w tym czasie ciągle budują swój kapitał emerytalny. Na dodatek z racji tego, że kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni, ich kapitał jest dzielony przez większą ilość miesięcy tzw. dożycia, dlatego kwota kobiecej emerytury jest sporo niższa – dodaje rzeczniczka.

Polacy nadal żyją krócej niż mieszkańcy innych europejskich krajów. Mężczyźni aż o ponad siedem lat, kobiety o cztery lata. Wśród 40 krajów nasz kraj zajmuje lokatę w trzeciej dziesiątce: mężczyźni 27., kobiety 23. miejsce. Według danych Eurostatu (za 2015 r.) najdłużej żyją mężczyźni w Islandii, Lichtensteinie i Szwajcarii. W tych krajach panowie mają szanse dożyć 81 lat, za to najkrócej żyją mężczyźni w Rosji – tylko 64,7 lata. Wśród kobiet za długowieczne można uznać Hiszpanki i Francuzki. Przeciętne trwanie ich życia wynosi około 86 lat. Najkrócej w Europie żyją Mołdawianki, Rosjanki i Ukrainki, które statystycznie nie osiągają wieku 77 lat.

źródło: materiały prasowe; fot. ilustracyjne

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..