Tratnik nowym liderem klasyfikacji górskiej TdP

Jan Tratnik był zdecydowanie najmocniejszym uciekinierem dnia na czwartym etapie Tour de Pologne. Zawodnik CCC Sprandi Polkowice wygrał 7 z 8 premii i objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

Czwartego dnia zawodnicy mieli do pokonania dystans 179 km z Jaworzna do Szczyrku. Po raz czwarty z rzędu „pomarańczowi” mieli swojego człowieka w odjeździe. Michał Paluta i Kamil Gradek atakowali na pierwszych trzech, płaskich odcinkach, a tym razem przyszła kolej na Jana Tratnika. Załapać się do uciczki nie było jednak łatwo, gdyż od samego startu w peletonie panowało bardzo wysokie tempo i wiele ekip liczyło na miejscówkę z przodu. W końcu sztuka ta udała się tylko trójce kolarzy: Tratnikowi, a także Markowi Rutkiewiczowi i Bertowi Van Lerberghe. Jechali oni bardzo mocno i zgodnie współpracowali, uzyskując w pewnym momencie blisko 6-minutową przewagę.

Na trasie znajdowały się trzy premie lotne i na wszystkich najlepszy był Słoweniec z CCC Sprandi Polkowice. Wywalczył on w ten sposób 9 punktów do klasyfikacji aktywnych i 9 sekund do klasyfikacji generalnej. Ważniejsze była jednak walka na premiach górskich, których były cztery, wszystkie 1. kategorii. Tratnik wygrał dwa razy pojedynek z Rutkiewiczem, a za trzecim razem wspiął się na szczyt samotnie, zostawiając wcześniej swoich kompanów z ucieczki za sobą. Przejął w ten sposób prowadzenie w klasyfikacji górskiej, od kolegi z ekipy, Michała Paluty. Prowadzi zdecydowanie z 30 punktami.

Tratnik starał się utrzymać na czele jak najdłużej, ale po tak długim i męczącym dniu na czele, nogi zaczęły odmawiać mu posłuszeństwa. Został doścignięty najpierw przez 4-osobową grupkę kontratakującą ok. 17km przed metą, a potem przez peleton.

Do finałowej, krótkiej i bardzo stromej (max. 17 proc.) wspinaczki do mety, wjechała duża grupa z większością faworytów. Był tam też m.in. Paweł Cieślik i w tym ciężkim, siłowym finiszu pod górę, wywalczył 21. lokatę (14  sekund straty).

Zwyciężył Michał Kwiatkowski, który na tej ściance ograł Dylana Teunsa i George’a Bennetta. Polak z Team Sky objął też prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Miejsca zawodników CCC Sprandi Polkowice na 4. etapie TdP: Paweł Cieślik (21), Michal Schlegel (37), Łukasz Owsian (48), Michał Paluta (98), Jan Tratnik (103), Kamil Gradek (136), Paweł Franczak (144).