Tajemniczy cmentarz w Pomocnem

Jeszcze kilka lat temu był zupełnie zarośnięty, zdewastowany i skazany na zapomnienie. Dziś może stanowić atrakcję turystyczną powiatu jaworskiego. Mowa o XIX-wiecznym niemieckim cmentarzu ewangelickim we wsi Pomocne.

Na cmentarz natknęliśmy się dość przypadkowo, przy okazji rowerowej wycieczki po pięknych terenach Parku Krajobrazowego Chełmy. Nekropolia znajduje się na samym początku wsi Pomocne, po prawej stronie, jadąc z kierunku Stanisławowa.

Cmentarz jest duży – ma powierzchnię zbliżoną do boiska piłkarskiego – i ogrodzony jest solidnym, prawie półtorametrowym murem. Bramą główną weszliśmy na jego teren. Wewnątrz zastaliśmy dziesiątki starych i zapomnianych grobów, z których część zachowała się w prawie nienaruszonym stanie. Całość wywiera naprawdę duże wrażenie. Napisy na płytach wskazują, że przed wojną chowani byli tu Niemcy. To w zasadzie wszystko, czego udało nam się tego samego dnia dowiedzieć na temat cmentarza. Zarówno przed jego wejściem jak i w środku nie znaleźliśmy żadnej tablicy informacyjnej. Także napotkani mieszkańcy nie wiedzieli nic więcej na jego temat.

Szukając danych na temat zabytkowej nekropolii ustaliliśmy, że jest to cmentarz ewangelicki, który kilka lat temu, dzięki zaangażowaniu miejscowego proboszcza Marka Lacha, został uprzątnięty przez mieszkańców wsi. Podobno wcześniej bardziej przypominał wysypisko śmieci…

W Muzeum Regionalnym w Jaworze dowiedzieliśmy się, że cmentarz powstał w 1850 r., a w połowie lutego 1990 roku został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 919/L. Jedyna, choć krótka, wzmianka, jaką udało się znaleźć pracownikom muzeum, pochodzi z opracowania Wiesławy Staniszewskiej z 1995 r. zatytułowanego „Zabytki sztuki i kultury Parku Krajobrazowego Chełmy”. Dowiadujemy się z niego jedynie , że obiekt jest „otoczony murem z licznymi nagrobkami przyściennymi i krzyżowym układem alei”.

Chociaż o cmentarzu w Pomocnem wiemy w sumie niewiele, to jest on mimo wszystko wart odwiedzenia. W naszym regionie takich miejsc zachowało się niewiele. Jeśli macie jakieś informacje na jego temat, podzielcie się nimi w komentarzu pod artykułem.

A jeśli znacie inne takie ciekawe, a mimo to zapomniane zakątki w naszym regionie, prześlijcie nam wiadomość na adres: redakcja@regionfan.pl.

.

Dodaj komentarz