Opublikowany: pon, Paź 1st, 2018

Święto legnickich księgowych

Legnicki oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce obchodzi 30. rocznicę działalności. Z tej okazji specjaliści od firmowych finansów spotkali się w hotelu Qubus, by uczcić ten jubileusz.

Do legnickiej filii Stowarzyszenia należy obecnie ponad 350 księgowych.

– Sukcesywnie przyjmujemy nowych członków, także młodych, którzy wnoszą do naszej działalności ciekawe pomysły, jak na przykład spotkania z ekspertami branżowymi, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą. Zmienia się też formuła naszych spotkań: coraz częściej wykorzystujemy Internet i jego możliwości – opowiada Beata Jurak, dyrektor legnickiego oddziału SKwP.

Najważniejszym celem organizacji jest umożliwienie im poszerzania zawodowych kompetencji i pozostawania na bieżąco z prawnymi regulacjami. Ten ostatni aspekt wszyscy członkowie Stowarzyszenia określają jako jedną z najtrudniejszych rzeczy w zawodzie księgowego.

– Zawód jest trudny, ale ciekawy. Można dzięki niemu wiele się nauczyć i spotkać się z wieloma zjawiskami ekonomicznymi – twierdzi Marcin Wyrzykowski. – Prowadzę własne biuro rachunkowe, w większości pracując dla branży energetycznej. Ciężko jest być na bieżąco, bo oprócz czystej rachunkowości mamy na co dzień do czynienia także z podatkami i prawem gospodarczym. Współczesny księgowy musi rozumieć, jak funkcjonuje cała firma, dla której pracuje. A przepisy zmieniają się bardzo często: średnio raz na kilka miesięcy dochodzi do dużych modyfikacji. Musimy się ciągle doskonalić.

Skomplikowane i zmienne prawo w połączeniu ze specyfiką poszczególnych branż sprawia, że księgowa codzienność bywa bardzo różna.

– Pracuję w sektorze budżetowym, który wyróżnia się tym, że obowiązują nas pewne wytyczne i procedury, których nie ma w sferze prywatnej. Te sztywne ramy czasami utrudniają życie, ponieważ bywa, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, a konieczne do zastosowania ze względu na przepisy – żartuje Karina Grabowiecka-Grobelny. – Na szczęście starsi koledzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Myślę, że ta gotowość do pomocy to wspólna, bardzo dobra cecha wszystkich księgowych.

– Coraz więcej osób się u nas szkoli. Mamy kursy, które pozwalają przejść trzy z czterech stopni certyfikacji i uzyskać bardzo wysokie kwalifikacje – dodaje Beata Jurak. – Zawód jest wymagający i trzeba mieć specyficzne cechy charakteru, żeby być zadowolonym księgowym. Są osoby, które tę pracę kochają i nie wyobrażają sobie żadnej innej. Myślę, że to zawód szczególnie dobry dla kobiet, którym łatwiej przychodzi pilnowanie porządku, zachowanie dyscypliny, skrupulatności, pamiętania o terminach.

Podczas uroczystości księgowi przyjęli wiele gratulacji od zaproszonych gości, wśród których znalazł się prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Okrągła rocznica była też okazją do wyróżnienia honorowymi odznakami 15 osób, które w szczególny sposób pomagają w działalności Stowarzyszenia lub swoją pracą przyczyniają się do budowania renomy zawodu.

Jubileuszowe świętowanie księgowych z regionu legnickiego zakończył koncert Górniczego Chóru Męskiego z Lubina.

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..