Opublikowany: pon, Gru 11th, 2017

Światłowody dotrą na wieś

Księginice, Składowice, Gola, Raszówka i Karczowiska – to miejscowości w gminie Lubin, do których najszybciej dotrze szerokopasmowy Internet. Układanie światłowodu już trwa i możliwe, że usługa zostanie uruchomiona na początku stycznia.

– Prace trwają równolegle we wszystkich miejscowościach objętych projektem, a w gminie Lubin są to Gola, Księginice, Składowice, Chróstnik, Karczowiska, Krzeczyn Wielki, Raszówka i Wiercień – wylicza Maciej Brok, zastępca regionalnego kierownika techniki „Vectra Investments”.

To właśnie grupa kapitałowa Vectra, ogólnopolski operator telekomunikacyjny buduje w gminie szerokopasmową sieć światłowodową. Projekt ten jest realizowany z dofinansowaniem Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu, wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”.

– Myślę, że to dobra wiadomość dla mieszkańców, zwłaszcza tych miejscowości, w których nie tylko sygnał jest słaby, ale w ogóle nie dociera. Takich miejsc jest wiele, dlatego cały czas prowadzimy rozmowy z Vectrą, by programem objąć kolejne miejscowości, a docelowo całą gminę, ale to zależy od tego, czy uda się pozyskać zewnętrzne finansowanie – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Sieć telekomunikacyjna zostanie zrealizowana z wykorzystaniem nowoczesnej technologii FTTH, pozwalającej na doprowadzenie światłowodów do każdego domu z osobna. Umożliwia to korzystanie z przesyłu danych o największej możliwej obecnie prędkości.

Planowana do zbudowania infrastruktura będzie obejmowała zasięgiem zabudowę jednorodzinną na terenach, gdzie obecnie nie ma możliwości świadczenia szerokopasmowych usług dostępu do Internetu, telewizji i telefonii.

Światłowody będą doprowadzone nieodpłatnie do domów zainteresowanych tym mieszkańców. W pozostałych przypadkach przewody prowadzone będą tylko do granicy działki.

źródło: UG Lubin

Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. karczowiska pisze:

    „Układanie światłowodu już trwa i możliwe, że usługa zostanie uruchomiona na początku stycznia…”
    Mamy 1 maj i nic.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..