Opublikowany: czw, Kwi 11th, 2019

Strajk trwa, egzaminy bez zakłóceń (WIDEO)

Do ogólnopolskiego protestu nauczycieli na terenie powiatu jaworskiego przyłączyło się 17 z 19 zadeklarowanych wcześniej placówek oświatowych.  Mimo strajku egzaminy gimnazjalne odbywają się zgodnie z planem. Jak udało się skompletować komisje i o co walczą nauczyciele?

– Wszystkim zainteresowanym dyrektorom szkół udało się skompletować składy komisji egzaminacyjnych dla gimnazjalistów. Oprócz pedagogów w komisjach zasiadają również osoby spoza szkół – mówi naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Jaworze, Wiesław Szymczyk. Urzędnik dodaje, że problem może pojawić się z egzaminami dla klas ósmych. Tam potrzebnych będzie jeszcze więcej nauczycieli, bo komisji będzie więcej i będą liczyć od 3 do 5 osób w zależności od ilości zdających na sali egzaminacyjnej. Strajk nie był skierowany przeciwko nikomu.

Stanisław Mazurek, prezes jaworskiego zarządu ZNP

Stanisław Mazurek, prezes jaworskiego zarządu ZNP

– Nie wykorzystujemy uczniów jako zakładników – podkreśla Stanisław Mazurek, prezes jaworskiego Zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Przed przystąpieniem do protestu, nauczyciele wzięli udział w referendum. Na 19 zadeklarowanych placówek strajkuje 17. Mimo wcześniejszych deklaracji w strajku nie biorą udziału szkoły z terenu gminy Męcinka. Pracujący nauczyciele nie tylko prowadzą zajęcia dydaktyczne w swoich placówkach, ale oddelegowywani są do innych szkół, gdzie odbywają się egzaminy gimnazjalne i dla ośmioklasistów. O taką pomoc zazwyczaj zwracają się dyrektorzy strajkujących szkół. Póki co wszystkie egzaminy odbywają zgodnie z harmonogramem.

A o co konkretnie walczą nauczyciele? – Determinacja przerosła nasze możliwości. Przegraliśmy z trzodą chlewną i rogacizną. Walczymy o zwiększenie nakładów na edukację zarówno dla nauczycieli jak i pracowników administracyjnych. Liczymy, że dojdzie do kolejnej tury rozmów z ministerstwem – dodaje prezes Mazurek.

Materiał wideo TV Regionalna.pl:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..