Opublikowany: czw, Paź 11th, 2018

Sto ostatnich lat na ratuszu

– To forma lekcji otwartej – mówi Marcin Szkwarek, nauczyciel historii i WOS-u ze Szkoły Podstawowej nr 9, który na dzisiejsze wydarzenie w lubińskim rynku przyszedł wraz z grupą kilkudziesięciu uczniów. Takich szkolnych grup pojawiło się znacznie więcej. Ale pokaz videomappingu z historią w tle obejrzeli również młodsi i starsi mieszkańcy.

– Wcześniej nie widzieliśmy tego pokazu, więc chcieliśmy go obejrzeć – przyznaje Jessica Szczepańska z ostatniej klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 5.

Dla niej i dla jej kolegów, to nietypowa lekcja historii. – Nikogo nie trzeba było namawiać – wtórują Jessice koleżanki i kolega: Wiktoria Mirek, Kasia Synak, Emil Szeląg, Sara Skupisz, Kasia Fundalin, Martyna Surma i Wiktoria Pokorska.

– Nauczyciel historii na lekcjach z pewnością wykorzysta, to co dzisiaj zobaczą – dodaje Weronika Siczek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 5, która opiekuje się grupą.

Kilka rzędów przed nimi siedzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Lubina. Tu przekrój wieku jest większy, bo na pokaz videomappingu przyszli uczniowie z klas od czwartej do ósmej.

– Sam zachęcali, żeby tu dziś przyjść – przyznaje Marcin Szkwarek, nauczyciel historii i WOS-u. – Miasto wybrało autentyczne podejście do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – przyznaje, opisując dzisiejsze multimedialne wydarzenie.

Udało się uzbierać kilkudziesięcioosobową grupę młodzieży. Ich zadanie podczas tej nietypowej lekcji to obejrzeć, przemyśleć, a następnie przygotować sprawozdanie. To nie są pierwsze tego typu, otwarte zajęcia, w jakich biorą udział.

– Często robimy takie lekcje otwarte. Staramy się zwektorować uczniów, żeby sami zdobywali wiedzę. Stosujemy nowoczesne metody nauczania, na tyle, na ile pozwoli podstawa programowa – dodaje z uśmiechem Marcin Szkwarek.

W Lubinie pokaz videomappingu przedstawiającego najważniejsze wydarzenia z ostatnich stu lat Polski oraz naszego miasta odbył się już po raz drugi. To samo widowisko można było obejrzeć 31 sierpnia podczas Wielkiego Koncertu Wolności.

– Zainteresowanie sierpniowym koncertem było tak duże, że nie każdy miał okazję obejrzeć vidomapping, który odbył się na zakończenie wydarzenia. Wiele osób zwracało się do nas z pytaniem, kiedy będzie kolejna okazja, by wziąć udział w takim pokazie. Dlatego zdecydowaliśmy się go powtórzyć – wyjaśnia Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina. – Ze względu na aspekt edukacyjny, zaprosiliśmy – poprzez dyrektorów szkół – wszystkich lubińskich uczniów. Jednak każdy był mile widziany – dodaje.

Oprócz videomappingu zgromadzeni w rynku mieszkańcy obejrzeli dziś także koncert grupy Postanowiłem Zmądrzeć oraz fire show w wykonaniu zespołu Foliba.

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..