Statystyki przerażają

Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tysięcy osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada w tym roku na 19 listopada,  jest poświęcony pamięci wielu milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych, ich rodzinom, bliskim a także najbliższemu otoczeniu. Hołd w tym dniu oddawany jest również zespołom ratunkowym, które niosą pomoc przy tego typu wypadkach.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych.  Jednym z ważnych aspektów jest również to, że wielu zdarzeniom można było zapobiec. Brawura, lekkomyślność, lekceważenie przepisów ruchu drogowego to elementy, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin jednocześnie stanowić odpowiedź na wielką potrzebę ofiar wypadków drogowych, potrzebę upowszechnienia ich straty i cierpienia.

Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tysiące osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 1,2 mln osób. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych. Wielu z nich pozostaje kalekami na całe życie i wymaga stałej opieki.

Dodaj komentarz