Opublikowany: pon, Maj 7th, 2018

Staromiejską czeka przebudowa (FOTO)

Za kilka miesięcy mają się rozpocząć prace związane z przebudową ulicy Staromiejskiej. Złotoryjski ratusz chce, aby teren przy targowisku był ładniejszy i bezpieczniejszy. Ma być też wygodniej dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami.

Staromiejska jeszcze kilkadziesiąt lat temu była jedną bardziej urokliwych i charakterystycznych ulic w centrum Złotoryi. Chociaż jej dawnej świetności nie da się już przywrócić, to jednak Urząd Miejski w Złotoryi zamierza odtworzyć historyczny przebieg uliczki i stworzyć w tym miejscu ciąg pieszo-jezdny bez różnicy poziomów. W związku z tym wyburzone zostaną schody i murek przy „domu handlowym”, które są jednymi z najbardziej zaniedbanych fragmentów starego miasta.

– Całkowicie wyrównać ulicy się nie da, musimy zachować lekki spadek, ale bez problemów będą go mogły pokonać osoby niepełnosprawne i rodzice z wózkami – zapowiada Jacek Janiak, naczelnik Wydziału Architektury Geodezji i Rozwoju Miasta w UM.

Wstępna koncepcja modernizacji Staromiejskiej zakłada wybudowanie kanalizacji deszczowej w kierunku ul. Żeromskiego oraz nowej nawierzchni z kostki granitowej. Zdemontowana kostka bazaltowa miałby zostać przeznaczona na uzupełnienie ubytków w ul. Moniuszki. Wzdłuż przebudowanej ulicy pojawiłoby się stylowe oświetlenie i elementy małej architektury (ławki, kosze), a betonowe krawężniki zostałyby zastąpione przez granitowe.

W planach jest również zagospodarowanie dwóch parkingów, przed i za budynkiem Rossmanna. Po zmianach samochody będą mogły wjeżdżać na Staromiejską od Konopnickiej, ale tylko do wysokości „domu handlowego”.

Prace projektowe mają się zacząć już wkrótce, natomiast sama modernizacja ma ruszyć dopiero po wakacjach, czyli po najgorętszym okresie na targowisku.

.

Fot. Piotr Kręcichwost

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..