Opublikowany: nie, Lip 8th, 2018

Stare Zagłębie Miedziowe świętuje (FOTO)

Rozgrzany do temperatury 1500 stopni Celsjusza piec i wylewająca się z niego gorąca niczym lawa metaliczna ciecz. Ten efektowny proces z zaciekawieniem obserwowało wiele osób, które uczestniczą w Dymarkach Kaczawskich w Leszczynie koło Złotoryi. To coroczne święto nawiązujące do wielowiekowej tradycji wydobycia jednego z najcenniejszych kruszców zorganizowano już po raz dziewiętnasty.

Dymarki Kaczawskie to święto miedzi organizowane w Leszczynie przez Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych już od 19 lat. Przez dwa dni tereny wokół bliźniaczych pieców wapienniczych przypominają średniowieczną osadę górniczą.

Historyczne akcenty widoczne są tu na każdym kroku. Są stanowiska starych rzemiosł, gdzie każdy chętny może spróbować swoich sił. Z tej okazji oczywiście najczęściej korzystali najmłodsi. Dużym powodzeniem cieszył się mincerz, u którego można było wybić pamiątkowa monetę. Nie lada krzepy wymagała praca przy żarnach, które pamiętają jeszcze nasze babcie. Z uzyskanej w ten sposób mąki chwilę później wypiekano podpłomyki, czyli tzw. placuszki biedoty. Wytapiano też podkowy szczęścia, a magiczne szczury przewidywały przyszłość. Mocno oblegana, głównie przez wielbicieli złotego trunku,  była również karczma w pobliskim Skansenie Górniczo-Hutniczym

Jednak corocznie największą popularnością cieszy się tradycyjny spust miedzi z niewielkiego pieca dymarkowego. Takiego samego z jakiego w średniowieczu wytapiano metale z rud przy użyciu węgla drzewnego. Oglądanie z bliska gorącej niczym lawa metalicznej cieczy niezmiennie wywołuje entuzjazm publiczności. Należy pamiętać, że to właśnie w Leszczynie i sąsiadujących z nią kilku miejscowościach swoje początki ma miedź na Dolnym Śląsku. Już w ósmym wieku na tych ziemiach górnicy pozyskiwali tzw. margle zawierające od 0,05 proc. do 5 proc. miedzi. Miejsca te określane są dziś mianem Starego Zagłębia Miedziowego.

Na scenie swoje wokalne umiejętności prezentowali lokalni muzycy. Byłe też atrakcje dla najmłodszych, jak chociażby dmuchane zamki czy przejażdżka na koniu. Kolejna porcja atrakcji już dziś. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pireus, specjalizujący się w greckich i bałkańskich rytmach. Szczegółowy program XIX Dymarek Kaczawskich dostępny jest tutaj.

.

Fot. Szymon Kwapiński

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..