Srebrna moneta upamiętni Zbrodnię Lubińską. Projekt już jest

Centrum Pieniądza NBP (fot. K. Słomka)
Centrum Pieniądza NBP (fot. K. Słomka)

28 sierpnia ukaże się srebrna moneta upamiętniająca Zbrodnię Lubińską. Narodowy Bank Polski wybije 20 tysięcy egzemplarzy tego okolicznościowego pieniądza.

Srebrna moneta o nominale 20 złotych będzie poświęcona „35. rocznicy zrywu antykomunistycznego w Lubinie”. Inicjatorem jej wydania był prezydent Robert Raczyński. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała, ale wiadomo, że NBP zaplanowało jej emisję na trzy dni przed rocznicą Zbrodni Lubińskiej.

– Obecnie Narodowy Bank Polski przekazał producentowi – Mennicy Polskiej SA – projekt realizacyjny monety, na podstawie którego zostanie wykonana moneta próbna. Po jej zatwierdzeniu rozpocznie się produkcja seryjna monety – informuje Maciej Antes, rzecznik prasowy NBP.

Srebrną monetę dla Lubina zaprojektowała Dobrochna Surajewska, rzeźbiarka specjalizująca się w tworzeniu monet i medali, której prace były nagradzane na międzynarodowych konkursach. Pierwotnie pod uwagę brane było wykorzystanie słynnej fotografii autorstwa Krzysztofa Raczkowiaka, ukazujących grupę mężczyzn, którzy nieśli śmiertelnie rannego Michała Adamowicza. Końcowy projekt jest jednak inny. Jak mówi Marek Zawadka, dyrektor Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie, powodem tego jest polityka banków centralnych, która wyklucza wykorzystywanie wizerunków osób żyjących. Tego, co zobaczymy na monecie, NBP jeszcze nie chce zdradzić.

Monetę będzie można nabyć w oddziałach i w oficjalnym sklepie internetowym banku centralnego. Nie wiemy jeszcze, jaka będzie jej cena – monety okolicznościowe sprzedawane są w cenie wyższej od nominalnej. Pieniądz będzie miał 32 mm średnicy, wagę 28,28 g i wykonany zostanie ze srebra o próbie 925.

– Koszty emisji znaków pieniężnych pokrywa w całości NBP – informuje Maciej Antes. Nie dowiemy się jednak, ile bank zapłaci za wydanie lubińskiej monety, ponieważ koszty produkcji banknotów i monet nie są ujawniane.

Danuta Inka Siedzikówka moneta NBP
Fot. materiały prasowe NBP

Z wnioskiem o wydanie okolicznościowego pieniądza może zwrócić się każdy obywatel, instytucja czy firma. Każdego roku do NBP trafia kilkadziesiąt inicjatyw emisyjnych. Wnioski te są oceniane przez Radę ds. Numizmatycznych, która przekazuje swoją rekomendację prezesowi banku. Ten podejmuje ostateczną decyzję, czy dany pomysł znajdzie się w planie emisyjnym.

W tym roku oprócz monety upamiętniającej Zbrodnię Lubińską NBP wyda m.in. serię upamiętniającą żołnierzy wyklętych. Pierwsza moneta, na której znajdzie się wizerunek Danuty „Inki” Siedzikówny, ukaże się 27 lutego. Oprócz tego kolekcjonerzy będą mogli uzupełnić swoje zbiory o monety poświęcone Mikołajowi Kopernikowi jako polskiemu ekonomiście, Tadeuszowi Kościuszce, Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, Solidarności Walczącej i pięciu wiekom Reformacji w Polsce.

Dodaj komentarz