Opublikowany: sob, Mar 10th, 2018

Sprawdzają, czy da się wybudować most tymczasowy

Wkrótce okaże się, czy na czas remontu mostu w Ścinawie, powstanie tymczasowa przeprawa przez Odrę czy okoliczni mieszkańcy będą musieli korzystać z niemal stukilometrowego objazdu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie ogłosiła przetarg na koncepcję projektową takiego mostu.

O tym, że wrocławski oddział GDDKiA rozważa możliwość wybudowania mostu tymczasowego pisaliśmy jako pierwsi, w połowie lutego. Pomysł zorganizowania takiej przeprawy to reakcja na prośby i interwencje ścinawskich urzędników oraz mieszkańców. Początkowo Dyrekcja chciała na czas remontu mostu znajdującego się w Ścinawie na drodze krajowej nr 36 zorganizować niemal stukilometrowy objazd.

– Remont mostu w Ścinawie, z uwagi na wymianę płyt pomostowych, wymaga całkowitego zamknięcia ruchu pojazdów po obiekcie. Wstępnie zaplanowano zorganizowanie objazdu istniejącymi drogami wojewódzkimi i krajowymi. Jednakże z uwagi na znaczną uciążliwość objazdu oraz pogarszający się stan techniczny dróg na trasie objazdu, podjęliśmy intensywne działania w celu rozpatrzenia możliwości budowy tymczasowego mostu objazdowego, który mógłby być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego obiektu – informuje Magdalena Szumiata z wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Dopiero po zakończeniu przetargu na wykonanie projektu koncepcyjnego okaże się, czy budowa takiej tymczasowej przeprawy jest w ogóle możliwa w tym miejscu. Jeśli nie, trzeba będzie wrócić do poprzedniego pomysłu objazdu.

– Koncepcja ta wskaże, jakie warunki techniczne i formalne muszą być spełnione, aby była możliwa budowa tej tymczasowej przeprawy przez Odrę – mówi Szumiata. – Pozwoli na ustalenie parametrów technicznych planowanego mostu oraz wszystkich uwarunkowań technicznych związanych z jego budową. W ramach opracowania koncepcji prowadzone będą m.in. kilkumiesięczne obserwacje przyrodnicze, ponieważ most zlokalizowany jest na terenach cennych przyrodniczo – dodaje.

GDDKiA czeka na oferty do poniedziałku, 12 marca. Wybrana firma będzie musiała przygotować i przedstawić projekt do 30 listopada tego roku. Czy to oznacza, że remont mostu w Ścinawie rozpocznie się później niż pierwotnie zakładano?

– Pierwotnie planowaliśmy ogłosić przetarg na remont mostu w Ścinawie jeszcze w tym roku. Jednak w tej sytuacji będziemy mogli to zrobić dopiero po opracowaniu koncepcji mostu objazdowego i uzyskaniu stosownych decyzji administracyjnych – wyjaśnia Magdalena Szumiata, dodając, że najprawdopodobniej przetarg zostanie ogłoszony na początku przyszłego roku.

GDDKiA zapewnia, że nie zrezygnuje z remontu, bo stan przeprawy nad Odrą nie jest najlepszy.

Przypomnijmy, że ścinawski most ma już ponad 100 lat. Został oddany do użytku w 1905 r. i widnieje w ewidencji zabytków. Ostatni większy remont wykonany był rok po powodzi, w 1998 r.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..