Sprawdź ważność dowodu, wielu zapomniało go wymienić

Sporo lubinian, którzy w ubiegłym roku powinni wymienić dowód osobisty, ponieważ skończyła się jego ważność, nadal tego nie zrobiło. Podobnie jest zresztą w całym kraju. W 2017 roku prawie pięciu milionom osób skończył się okres ważności dowodu osobistego. W pierwszym kwartale tego roku upływa termin ważności kolejnego miliona.

W Urzędzie Miejskim w Lubinie zrobił się spory ruch tuż przed świętami Bożego Narodzenia, a także nowym rokiem. Wiele osób przypomniało sobie, że ich dowód osobisty stracił ważność i chciała załatwić nowy jeszcze zanim skończy się rok 2017.

– W ubiegłym roku wydaliśmy 10.901 dowodów osobistych – informuje Kazimierz Śliwowski, naczelnik wydziału spraw obywatelskich w lubińskim magistracie oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Tylko część z nich – choć większa – to dowody wymienione właśnie z powodu upływu terminu ważności. Reszta to dowody wydane po raz pierwszy, na przykład 18-latkom czy dzieciom, ale także wyrobione z powodu zgubienia, zniszczenia czy kradzieży poprzedniego dokumentu. Jak przyznają przedstawiciele lubińskiego magistratu, w ubiegłym roku bardzo dużo dowodów osobistych wyrobiono właśnie dla dzieci.

Według szacunków urzędników, w 2017 roku w Lubinie nowe dowody powinno wyrobić ponad 13 tysięcy mieszkańców. Wynika z tego, że sporo lubinian nie wymieniło jeszcze dokumentów. Zaś w całej Polsce prawie 870 tys. osób, którym w 2017 r. upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dokumentu.

Z kolei w pierwszym kwartale 2018 r. upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób. Dlatego warto sprawdzić ważność swojego dowodu osobistego, do czego zachęca również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli jest nieważny lub wkrótce upływa termin jego ważności, trzeba złożyć wniosek o nowy.

Wniosek o wydanie dowodu można złożyć w dowolnym urzędzie gminy czy miasta na terytorium Polski – niezależnie od miejsca zameldowania. Można to też zrobić przez internet.

Nieważny dowód osobisty może utrudnić lub uniemożliwić załatwienie wielu spraw, między innymi w banku, na poczcie czy w urzędzie. Można mieć problem na przykład z uzyskaniem kredytu bankowego czy dokonaniem zakupów na raty, wtedy bowiem wymagana jest weryfikacja tożsamości.

Warto również wiedzieć, że nieważny dowód osobisty nie może być podstawą do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen. Dlatego właśnie przed nadchodzącymi feriami zimowymi warto sprawdzić ważność dokumentów, żeby na lotnisku nie okazało się, że z tak błahego powodu nigdzie nie polecimy.

Wniosek o nowy dowód można też złożyć elektronicznie. Na platformie Obywatel (www.obywatel.gov.pl) działa centralna usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Aby skorzystać z tej usługi, niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość. Instrukcja założenia profilu zaufanego znajduje się również na platformie Obywatel (https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany).

Aby elektronicznie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego na platformie Obywatel, należy odszukać w katalogu „Dokumenty i dane osobowe” kartę usługi „Uzyskaj dowód osobisty”, a następnie ścieżkę „Przez internet”. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w przycisk „Złóż wniosek o dowód osobisty”. Należy wybrać powód ubiegania się o dowód osobisty, a następnie urząd, w którym chce się odebrać gotowy dowód. Wnioskując o dowód osobisty, trzeba również dołączyć zdjęcie. Szczegółowe informacje znajdują się na podanej stronie.

Dzięki skorzystaniu z internetu można zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie. Po odbiór gotowego dowodu trzeba jednak udać się do urzędu osobiście.

Dodaj komentarz