Sprawdź, czy twoja gmina jest finansowo niezależna

Fot. Lubin.pl

Trzy samorządy z naszego regionu znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) Zrównoważonego Rozwoju. Jerzmanowa, gmina wiejska Lubin i Polkowice należą do grona 87 polskich gmin, które cechuje wysoka niezależność finansowa. Oznacza to, że ich dochody własne stanowią duży odsetek ogólnych dochodów samorządu.

Do dochodów własnych w gminach należą m.in. podatki lokalne, z których najistotniejszy jest podatek od nieruchomości. Zalicza się do nich także udziały w podatkach dochodowych stanowiących dochód budżetu państwa (PIT i CIT). Po analizie prawie 2,5 tysiąca samorządowych budżetów eksperci Politechniki Warszawskiej, którzy opracowali ranking, stwierdzili, że w 2015 roku tylko 87 gmin mogło mówić o dużej finansowej niezależności. Ogólnopolskim liderem pod tym względem jest gmina wiejska Kleszczów z woj. łódzkiego, której dochody własne stanowiły 96,82 proc. budżetu. W pierwszej dziesiątce są aż cztery dolnośląskie gminy, w tym trzy z Zagłębia Miedziowego.

Serwis Samorządowy PAP

Według jednego z twórców rankingu, prof. Eugeniusza Sobczaka, im niższy udział dochodów własnych, tym większe uzależnienie jednostki samorządu od sytuacji budżetu państwa, koniunktury gospodarczej czy poziomu bezrobocia: – Jeśli ponad 50 proc. budżetu pochodzi ze źródeł zewnętrznych, to samorządy mają trudności z planowaniem długoterminowym inwestycji. Tymczasem te miasta, które charakteryzuje wysoki udział dochodów własnych, czyli ok. 70 proc., mają łatwiejsze zadanie – podkreśla ekspert.

Ranking wykazał, że budżety większości gmin w Polsce przynajmniej w połowie opierają się na dotacjach i subwencjach, w skrajnych przypadkach dochody własne stanowią jedynie 15 proc. wpływów do gminnej kasy.

Aż dwie trzecie polskich gmin pozyskuje ponad połowę dochodów ze źródeł zewnętrznych. W gronie najbardziej niesamodzielnych finansowo samorządów w 2015 r. znalazły się gminy wiejskie ze wschodniej połowy kraju.

Pełny ranking dostępny jest TUTAJ.

źródło: Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz