Spektakl w kinie

Daniel Radcliffe and Joshua McGuire (fot. ManuelHarlan)
Daniel Radcliffe and Joshua McGuire (fot. Manuel Harlan)

„Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”, czyli przedstawienie z National Theater w Londynie, będzie można obejrzeć w najbliższe poniedziałkowe popołudnie w lubińskim Heliosie w nowym cyklu „National Theatre Live”. 

Dwa razy w miesiącu, w poniedziałkowe popołudnia w Heliosie można obejrzeć wielokrotnie nagradzane spektakle w gwiazdorskiej obsadzie, zarejestrowane w systemie HD z udziałem publiczności w najbardziej cenionych teatrach Europy: Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie i Comédie-Française (Komedia Francuska).

W najbliższy poniedziałek, 22 maja o godzinie 18. 30 pokazany zostanie spektakl „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”.

Daniel Radcliffe („Harry Potter”), Joshua McGuire („Godzina”) i David Haig („Cztery wesela i pogrzeb”, „Świadek oskarżenia”) w błyskotliwie zabawnej komedii sytuacyjnej Toma Stopparda, transmitowanej na żywo z teatru Old Vic w Londynie. Główni bohaterowie sztuki to postaci wyjęte z „Hamleta” Szekspira. Rosencrantz i Guildenstern byli jego przyjaciółmi, dworzanami, którym polecono odeskortować księcia do Anglii, gdzie miał być zdradziecko zabity. Tymczasem Hamlet przeczytawszy ich listy sam spowodował śmierć obu mężczyzn. Tyle wiemy od Szekspira.

2.-David-Haig-foreground-and-the-company.-Photo-by-Manuel-Harlan-766x510
Fot. Manuel- Harlan

Stoppard w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń, które mogły nastąpić u Szekspira, ale autor ich nie opisał. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując jakie okoliczności się na nią składają. Niektórzy nazywają sztukę „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją” „Hamletem” od kuchni, ale sam autor twierdzi, że to sztuka: „o dwóch dworzanach w duńskim zamku. Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość jest fałszywa… To jest o dwóch facetach.”

Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 roku autor zrealizował i wyreżyserował film pod tym samym tytułem (główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Wenecji). Nowa inscenizacja Davida Leveaux powstała w 50. rocznicę pierwszego wystawienia spektaklu, który wydobył nazwisko młodego wówczas Toma Stopparda na światło dzienne.

W kolejne poniedziałki będzie można obejrzeć spektakle „Romeo i Julia” (5 czerwca, godz. 18.30) i „Hedda Gabler” (19 czerwca, godz. 18.30).

Dodaj komentarz