Sołectwa w powiecie polkowickim nagrodzone (FOTO)

Aż 45 tys. zł – to pula nagród finansowych przyznanych w 18. edycji konkursu „Na najlepszą inicjatywę społeczną służącą podniesieniu estetyki wsi Powiatu Polkowickiego”.

Najwyżej oceniono sołectwo Parchów, które na kolejne pomysły we wsi otrzymało nagrodę w wys. czterech tysięcy złotych.

– Nie spodziewaliśmy się wygranej, choć mieliśmy nadzieję na wysokie miejsce w konkursie – wyznała Anna Pichała, sołtys Parchowa. – Co zrobiliśmy? Zagospodarowaliśmy gminny teren przy świetlicy i posadziliśmy rośliny. Z naszego funduszu urządziliśmy plac zabaw, który sami zamontowaliśmy. Teraz planujemy wymianę okien w klubie sportowym.

Drugie miejsce i nagrodę w wys. 3,5 tys. zł przyznano sołectwu Wysoka, gmina Przemków. We wsi nie ma świetlicy, więc mieszkańcy sami zrobili generalny remont pomieszczenia w filii biblioteki gminnej, gdzie będą mogli organizować okolicznościowe spotkania. Trzy tysiące złotych, za trzecie miejsce, otrzymało sołectwo Kłobuczyn, gmina Gaworzyce. Na czwartej pozycji znalazły się Strogoborzyce, gmina Radwanice. Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Jędrzychówek, Gaworzyce, Szklarki, Witanowice, Lipin, Żuków i Krępa. W sumie, w konkursie oceniono inicjatywy 27 sołectw, choć początkowo było 30 zgłoszeń, ale trzy wycofano.

– Nagrodę pieniężną sołectwa przeznaczają na prace remontowe w swoich miejscowościach w roku następnym – mówi wicestarosta powiatu Kamil Ciupak, który był przewodniczącym komisji konkursowej. – To jest najdłużej organizowany konkurs powiatowy w kraju wspierający społeczność wiejską.

Jak dodaje, w 2010 roku za ten konkurs powiat polkowicki otrzymał tytuł „Samorządowy Lider Zarządzania”. To nagroda marszałka Senatu RP i ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce za przedsiębiorczość jednostek administracji samorządowej.

– W dzisiejszych czasach trudno jest zachęcić mieszkańców do wspólnych działań społecznych – podkreśla Marek Tramś, starosta polkowicki. – Powołany przez radnych pierwszej kadencji konkurs jest odzwierciedleniem tego, czym jest demokracja lokalna. I cieszy mnie to, że wiele podejmowanych inicjatyw w znaczny sposób zmienia wizerunek naszych wsi. A przede wszystkich integruje mieszkańców.

Od początku trwania konkursu zgłoszono prawie 460 inicjatyw, a na nagrody powiat przeznaczył w tym czasie ponad 800 tysięcy złotych.

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..