Opublikowany: śr, Maj 30th, 2018

Służą mieszkańcom już pół wieku (FOTO)

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaroszówce kończy w tym roku 50 lat. Jednostka ma więc powód do świętowania. Ten zaszczytny jubileusz stał się również okazją do przeprowadzenia zawodów sportowo-pożarniczych oraz rodzinnego pikniku. Dopisała pogoda oraz licznie przybyła publiczność, która głośnym dopingiem wspierała swoje drużyny.

Nieco schowane w lesie boisko sportowe w Jaroszówce stało się areną zmagań strażaków z całej gminy Chojnów. W zawodach sportowo pożarniczych udział wzięło łącznie14 drużyn, w tym pięć młodzieżowych. Strażacy mierzyli się w rozmaitych dyscyplinach, które miały na celu sprawdzić ich umiejętności bojowe. Każda z jednostek OSP przywiozła do Jaroszówki swoją publiczność, która głośno dopingowała swoich faworytów. Wyjątkowo czyste tego dnia niebo sprawiło, że strażacy musieli przeprowadzić zawody w pełnym słońcu, co stanowiło dla drużyn dodatkowe utrudnienie. Po zakończeniu zmagań niektórzy druhowie szukali ochłody, polewając się wodą i wskakując do basenów.

Rywalizacja była prowadzona w kilku kategoriach wiekowych i z podziałem na drużyny męskie i żeńskie. Komisji sędziowskiej powołanej przez bryg. Zdzisława Sokoła przewodniczył st. kpt. Jacek Terpiłowski. Zawody komentowali i prowadzili mł. bryg. Ryszard Kawka dowódca JRG nr 3 w Chojnowie oraz Bogdan Styrkowiec, prezes Gminnego Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chojnowie. W obu kategoriach młodzieżowych jednostka OSP Rokitki nie miała sobie równych, zajmując pierwsze pozycje. Palmę pierwszeństwa w kategoriach „powyżej 16 lat” dzieliły ze sobą jednostki z Jaroszówki – kobiety, oraz Niedźwiedzice – mężczyźni. Dalsze miejsca prezentowały się następująco:

Młodzieżowe drużyny pożarnicze – dziewczęta do lat 16

1. OSP Rokitki

2. OSP Niedźwiedzice

Młodzieżowe drużyny pożarnicze – chłopcy do lat 16

1. OSP Rokitki

2. OSP Krzywa

3. OSP Niedźwiedzice

Kobiece drużyny pożarnicze – powyżej 16 lat

1. OSP Jaroszówka

2. OSP Rokitki

3. OSP Niedźwiedzice

4. OSP Krzywa

Męskie drużyny pożarnicze – powyżej 16 lat

1. OSP Niedźwiedzice

2. OSP Jaroszówka

3. OSP Rokitki

4. OSP Krzywa

5. OSP Witków

Po wręczeniu dyplomów i nagród zawodnikom nadszedł czas na świętowanie. Okazja była niezwykle uroczysta, ponieważ gospodarze – OSP Jaroszówka – od pół wieku czuwają nad bezpieczeństwem okolicy. Z okazji jubileuszu jednostki na boisku w Jaroszówce pojawiło się wielu gości, którzy kierowali ciepłe słowa w stronę strażaków. – Wszyscy jesteśmy wdzięczni za wasze poświęcenia. Bo służba w ochotniczej straży pożarnej to misja, do której ludzie szlachetni czują powołanie. Często słyszymy o obrońcach Ojczyzny. Myślę o strażakach jako o ludziach, którzy z odwagą niosąc pomoc, służą nie tylko ludziom, ale i naszemu krajowi. – mówił Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz.

Druh Paweł Nigbar, prezes OSP Jaroszówka w kilku zdaniach przeprowadził zebranych przez 50 lat historii jednostki, przypominając dowódców i lata, w których strażacy zdobywali nowy sprzęt. Kończąc swoje przemówienie, dowódca poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy pamięci wszystkich strażaków, którzy opuścili szeregi OSP.

Swoją obecnością świętujących strażaków zaszczycili także – wicemarszałek województwa dolnośląskiego Tadeusz Samborski, wicestarosta legnicki Krzysztof Sowiński oraz członek zarządu powiatu legnickiego Stanisława Pakos. Władze Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej reprezentowali: komendant miejski PSP w Legnicy bryg. Zdzisław Sokół oraz dh Zbigniew Biłyk.

Po zakończeniu części oficjalnej obchodów 50-lecia OSP Jaroszówka rozpoczęła się muzyczna zabawa pod chmurką. Równolegle do tanecznej imprezy strażacy zaprosili publiczność na grilla, a na boisku rozstawiono dmuchane zamki dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Pogoda dopisała i wieczór przyniósł wytchnienie po upalnym dniu, dzięki czemu zabawa przeciągnęła się do późnych godzin nocnych. Dołączamy się do wszystkich życzeń, które usłyszeli w minioną sobotę strażacy.

.

Fot. Gmina Chojnów

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..