Opublikowany: czw, Lut 8th, 2018

Skażenie wody pod Legnicą. Miasto bezpieczne (FOTO, WIDEO)

Legnicki sanepid wykrył bakterię E.coli i enterokoki w próbkach wody pobranej w podlegnickiej wsi Ulesie, w gminie Miłkowice. Oznacza to, że woda płynąca dziś w kranach tamtejszych domostw nie nadaje się do spożycia. We wsi pojawił się już beczkowóz.

– W próbkach pobranych w Ulesiu wykryliśmy obecność zanieczyszczeń mikrobiologicznych, co oznacza brak przydatności wody do spożycia na terenie wsi. Są to: bakteria e coli oraz enterokoki – potwierdza Małgorzata Stawiska-Lichota, rzecznik prasowy legnickiego sanepidu. I dodaje: – Choć jest to to samo ujęcie, z którego korzystają mieszkańcy Legnicy, nasze badania potwierdziły, że w mieście woda jest przydatna do spożycia.

Wyniki badań przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy poznali dziś, ale już wczoraj – po wstępnej informaji z sanepidu – wójt postanowił przekazać wiadomość wszystkim mieszkańcom. Otrzymali ją za pośrednictwem systemu SMS. Od drzwi do drzwi wieść przekazywali także strażacy, którzy mieli ze sobą zapas wody mineralnej dla mieszkańców Ulesia.

– Współpracujemy z LPWiK, zapewniliśmy mieszkańcom beczkowóz. W tej chwili sieć jest zachlorowana. Niedogodności powinny potrwać nie dłużej niż dobę. Czekamy na potwierdzenie wyników drugim badaniem – informuje Dawid Stachura, wójt gminy Miłkowice.

Jak doszło do zanieczyszczenia wody w liczącej ok. 400 mieszkańców podlegnickiej wsi? Wójt wskazuje na dwa prawdopodobne scenariusze.

– Mogło się zacząć od wody stojącej w jednym ze starych uciętych przyłączy. Jesteśmy również na etapie budowania kanalizacji w Ulesiu i mogło dojść do skażenia podczas prac – zastanawia się wójt, podkreślając, że trzecia możliwość to zwyczajny błąd przy pobieraniu próbki przez inspektorów.

FOT. JOM

O Autorze

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..