Sensacyjne odkrycie zmieni historię regionu?

– To odkrycie może sprawić, że historię naszego regionu trzeba będzie napisać od nowa – mówią specjaliści. Chodzi o czekan z brązu, odnaleziony w trakcie budowy trasy S3 czekan z brązu.

Znalezisko przebadali już polscy i amerykańcy naukowcy, a wyniki ich prac szokują – przedmiot powstał w XV w p.n.e. i bardzo prawdopodobne, że do  jego stworzenia użyto miedzi wydobytej w naszym regionie. A to może oznaczać, że Zagłębie Miedziowe powstało właśnie wtedy, a nie – jak do tej pory sądzono – w XIII w. n.e.

Jak mówią specjaliści, budowa drogi S3 pozwoliła odkryć prawdziwe skarby. Najważniejsze podziwiać już można w Muzeum Miedzi w Legnicy. Wśród nich są m.in. zbiory z dwóch odkrytych przez budowniczych cmentarzy w pobliżu Dunina i Paszowic.

– To cmentarzyska, które funkcjonowały mniej więcej od roku 1 500 do 400 p.n.e. W obu przypadkach odkryto pochówki z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza – mówi dr Tomasz Stolarczyk, archeolog Muzeum Miedzi w Legnicy.

Tymczasem, jak informuje dyrektor muzeum regionalnego w Jaworze, które jest współautorem wystawy, jedno z odkryć jest sensacyjne. To wykonany z brązu czekan, który odnaleziono w trakcie prac. Dzięki materiałowi organicznemu, który się na nim znajdował, można było przebadać artefakt metodą radiowęglową- zrobiły to dwa ośrodki.

– Materiał został przebadany przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, a także przez ośrodek w Seattle. Oba laboratoria datują materiał na początek XV w p.n.e. To odkrycie jest sensacyjne, bo może świadczyć o tym, że tutaj rozwijał się ośrodek wydobywczy miedzi w tym samym czasie, kiedy działo się to w innych częściach świata, jak np. w Chinach – mówi Aleksander Muła, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Patrząc na to, że za początek Zagłębia Miedziowego uznaje się XIII w n.e., rzeczywiście można mówić o naukowej sensacji. Badacze jednak uspokajają, że do pisania historii na nowo jeszcze daleka droga i potrzebny jest szereg badań, ponieważ niewykluczone, że czekan z brązu trafił na nasze ziemie z innego regionu.


Materiał filmowy TV Regionalna.pl:

Dodaj komentarz