Opublikowany: sob, Gru 16th, 2017

Ścinawa walczy ze smogiem

Stan powietrza w Ścinawie w okresie grzewczym nie jest zadowalający, samorząd zamierza z tym walczyć, dlatego wdraża i planuje realizację działań dotyczących ograniczania, tzw. niskiej emisji. W Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie odbyło się spotkanie z mieszkańcami, które miało na celu uświadomić im czym jest smog i jak jest niebezpieczny dla zdrowia.

Podczas spotkania wystąpił Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju z Wrocławia, który z ramienia Dolnośląskiego Alarmu Smogowego opowiedział m.in.: o wynikach badań przeprowadzonych za pomocą pyłomierza zamontowanego w połowie listopada w centrum Ścinawy, o kampaniach społecznych realizowanych w Polsce, o miejscowościach najbardziej zanieczyszczonych w regionie oraz o obostrzeniach, które wprowadza przyjęta pod koniec listopada przez sejmik województwa dolnośląskiego, tzw. uchwała antysmogowa.

Pyłomierz zamontowany w centrum miasta stał przez tydzień. Przez pierwsze dni norma była przekroczona i stężenia były wysokie, w kolejnych, kiedy padało i wiało, wyniki się poprawiły. – Taka właśnie pogoda jest dla nas ratunkiem, ale pomimo tego najbardziej zanieczyszczone powietrze jest wieczorem i niezależnie od warunków atmosferycznych te stężenia o wieczornych godzinach są najwyższe – komentuje Krzysztof Smolnicki.

O planach gminy w zakresie poprawy jakości powietrza opowiedział burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. Wspomniał o dokumencie strategicznym, przyjętym już przez radę miejską, dotyczącym niskiej emisji, który pozwala mieszkańcom oraz samorządowi działać w kontekście czystego powietrza. Podczas wystąpienia burmistrz wymienił obiekty, których gmina jest zarządcą, a które są już wyposażone w odnawialne źródła energii, m.in. dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym. Jednak głównym tematem prezentacji szefa ścinawskiego samorządu była gazyfikacja. Omówił najważniejsze kwestie związane z wdrażanym już projektem, podkreślił korzyści związane z realizacją inwestycji, o zainteresowaniu przyłączaniem się do sieci gazowej lokalnych przedsiębiorców, o partnerach całego przedsięwzięcia.

– Przetarg na budowę samego gazociągu planujemy ogłosić w lutym 2018 r., a w marcu powinny ruszyć roboty budowlane na odcinku Prochowice-Ścinawa, równolegle w mieście budować będzie sieć dystrybucyjną firma G.EN. Gaz Energia – mówi burmistrz Kosztyła.

AUTOR: KuBA/ ścinawa.pl

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..