Opublikowany: pon, Sty 15th, 2018

Ścinawa będzie miała flagę. Trwa głosowanie (WIDEO)

Mieszkańcy gminy Ścinawa zdecydują, jak będzie wyglądać ich flaga. Urząd przygotował sześć propozycji, głosowanie potrwa do końca stycznia.

Dotąd Ścinawa posługiwała się tylko herbem miasta. – Uznaliśmy, że już najwyższa pora, aby Ścinawa, podobnie jak sąsiednie miasta, miała też swoją flagę. To szczególnie ważne podczas świąt państwowych czy ważnych wydarzeń regionalnych, by promować lokalny patriotyzm – podkreśla Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy.

O ścinawską flagę coraz częściej pytali też mieszkańcy, szczególni ci aktywni sportowo. – Nasi mieszkańcy biegają, grają w piłkę, uprawiają nordic walking, wspinają się po górach i często chcą ze sobą zabierać flagi, by pokazywać skąd pochodzą. Dotąd posługiwano się flagą Odry Ścinawa z dołączonym herbem miasta, ale nie była to nasza oficjalna flaga. Pora to sformalizować – tłumaczy burmistrz Kosztyła.

Urząd przygotował sześć projektów flagi, teraz to mieszkańcy zdecydują, który podoba im się najbardziej. Głosować można TUTAJ. Zwycięski projekt zostanie przesłany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie zajmie się nim komisja heraldyczna. Jeśli wzór flagi zostanie zaakceptowany, ścinawscy radni podejmą w tej sprawie stosowną uchwałę. Będzie ona załącznikiem do statutu miasta i gminy Ścinawa. – Mamy nadzieję, że zdążymy z całą procedurą do czerwca i nową flagę będziemy mogli zaprezentować podczas Dni Ścinawy. Później samorząd oraz mieszkańcy będą mogli posługiwać się i wykorzystywać na różne okazje naszą oficjalną flagę – dodaje burmistrz.

Pomysł stworzenia flagi przypadł ścinawianom do gustu. „Dobra inicjatywa, jednocząca społeczeństwo”; „Piękny ratusz, w planach śliczna fontanna, więc flaga jest niezbędna. Dopełni w całości urok mojego miasta” – takie opinie można przeczytać na stronie, gdzie prowadzona jest ankieta.

Dodajmy, że ustawa z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach daje gminom możliwość stworzenia własnej flagi. Według zapisów ustawy jednostki samorządu terytorialnego mają prawo do stanowienia własnych herbów, weksyliów, (flag), chorągwi, sztandarów, pieczęci, insygniów oraz emblematów, odznak honorowych i innych symboli.

Obecnie ścinawski samorząd oficjalnie może posługiwać się tylko herbem, jego obowiązująca wersja wprowadzona została uchwałą rady miejskiej w 1991 roku. Używany jest on głównie do celów urzędowych, ewentualnie promocyjnych oraz przez niektóre, funkcjonujące na terenie gminy organizacje pozarządowe, które wcześniej musiały uzyskać zgodę na użycie go do własnych celów.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..