Opublikowany: wt, Gru 4th, 2018

Satyrykon w Warszawie

W Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie odbędzie się dziś wernisaż wystawy Satyrykonu 2018.

Podczas otwarcia wystawy wręczone zostaną Szpile Satyrykonu – wyjątkowa nagroda, która w tym roku trafi do Stanisława Tyma, za skuteczne dbanie o naszą higienę psychiczną, oraz Henryka Sawki, za książkę „Hatakumba w rysunkach”.

Przełom 2018 i 2019 roku w Muzeum Karykatury upłynie pod znakiem legnickiego Satyrykonu. Tradycyjnie już, prace uczestników konkursu organizowanego przez Legnickie Centrum Kultury oraz Fundację Kulturalno-Społeczną Satyrykon, może obejrzeć również widownia w stolicy.

– Satyrykon to jeden z najważniejszych w świecie konkursów na rysunek satyryczny – przypomina Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. – Rokrocznie biorą w nim udział zarówno młodzi, jak i starsi twórcy, profesjonaliści i amatorzy z różnych stron świata. Na tegoroczną, 41. edycję konkursu, zgłosiło się aż 584 autorów z 54 krajów. Na wystawę zakwalifikowano 174 prace, autorstwa 116 artystów.

Pokaz w Muzeum Karykatury tworzą najciekawsze przedstawienia motywu przewodniego konkursu, którym w tym roku była „Empatia””. Ważną częścią ekspozycji będą też prace poruszające aktualne zagadnienia, reprezentujące stałą kategorię konkursową „Satyra i żart”. Zwiedzający zobaczą dzieła wykonane różnymi technikami, m.in. rysunki satyryczne, grafiki i plakaty.

Wykonaną z brązu, prawie półtorakilogramową statuetkę Szpili – przypominającą damski but na szpilce – zaprojektował artysta rzeźbiarz Leszek Michalski.

Fot. UM w Legnicy

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..