Rolnicze agencje idą do lamusa

Fot. Pixabay

1 września przestaną istnieć dwie agencje, które zajmowały się sektorem rolnym w Polsce. W miejsce Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych powstanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Nowa instytucja ma gospodarować gruntami rolnymi należącymi do Skarbu Państwa, dzierżawiąc je lub sprzedając na potrzeby tworzenia i powiększania gospodarstw.

W kompetencji KOWR-u będzie wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących prywatnego obrotu gruntami rolnymi, udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej na utrzymanie infrastruktury na terenach wiejskich i współpraca z samorządami w zakresie nieodpłatnego przekazywania gruntów. Będzie też sprawował nadzór nad działalnością 41 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

Dodatkowo, do zadań KOWR należeć będą m.in. kontrola pisemnych umów, dopłaty do prywatnego przechowywania oraz interwencyjnych zakupów i sprzedaży produktów rolnych na poszczególnych rynkach, w tym masła, odtłuszczonego mleka w proszku, zbóż i mięsa, handel zagraniczny, energia odnawialna w rolnictwie, wspieranie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych i żywnościowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, administrowanie potencjałem produkcyjnym winorośli i wina, monitoring rynku cukru, Fundusze Promocji, systemy jakości, wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym, realizacja programów edukacyjnych i wsparcie dla pszczelarzy, które do tej pory realizowała Agencja Rynku Rolnego.

KOWR będzie miał po jednym oddziale terenowym w każdym województwie. Wyjątkiem będzie tu woj. zachodniopomorskie, w którym znajdą się dwa oddziały.

Oprócz tych jednostek sprawami rolników nadal będzie się zajmować też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która ma zarówno oddziały wojewódzkie, jak i biura powiatowe (m.in. w Legnicy, Rudnej, Jaworze, Głogowie, Polkowicach i Pielgrzymce). Jak dotychczas, do ARiMR właściciele gospodarstw będą się udawać po pomoc finansową. Ta instytucja przejmie również zadania płatnicze Agencji Rynku Rolnego, stając się jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej UE w Polsce.

W Oddziałach Regionalnych ARiMR obsługiwane będą instrumenty finansowe: Pakiet Hogana – nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów mleka, a także dla rolników z innych sektorów hodowlanych, wsparcie dla producentów owoców i warzyw związane z embargiem, tymczasowa nadzwyczajna pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych. Dodatkowo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wykonywać zadania związane z uznaniem grup i organizacji producentów oraz ich zrzeszeń w sektorze owoców i warzyw, organizacji producentów oraz ich zrzeszeń w sektorze mleka, organizacji producentów w sektorach innych niż owoce i warzywa oraz mleko, grup i producentów rolnych i ich związków. Oddziały Regionalne ARiMR będą także obsługiwały wsparcie na dofinansowanie funduszu operacyjnego uznanych organizacji producentów owoców i warzyw. Centrala ARiMR będzie zajmowała się administrowaniem rozdysponowania owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży.

Dodaj komentarz